Γιουβέντους – Ρόμα 1-0: Πήρε το ντέρμπι με ήρωα τον Σέζνι [vds]

Η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Ρόμα στο μεγάλο ντέρμπι της Serie A χάρη σε γκολ του Κέν στο 16ο λεπτό με τον Σέζνι να πιάνει πέναλτι στο Βερετούτ.

Η Γιουβέντους παρότι δεν ήταν καλύτερη κατάφερε να επικρατήσει της εκπληκτικής Ρόμα με 1-0 χάρη σε γκολ του Μόιζε Κέν το 16ο λεπτό με την μεγάλη κυρία να χτίζει σερί και να πλησιάζει την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας ενώ παράλληλα υποχρέωσαν  τη Ρόμα στην τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα της.

Η Γιουβέντους στην πρώτη φορά που πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε το γκολ με τον Ντε Σίλιο να κάνει την κεφαλιά που βρήκε στον Κιν  και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Πατρίσιο για το 1-0.

Η Ρόμα ανέβασε ρυθμό και ταχύτητα και κέρδισε  πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ο Βερετού νικήθηκε από τα έντεκα βήματα από τον Σέζνι, για να παραμείνει το υπέρ του 1-0 ως το τέλος του ημιχρόνου.

Οι «τζαλορόσι» πίεζαν, Μπονούτσι-Κιελίνι καθάριζαν τα πάντα στον αέρα και οι γηπεδούχοι κρατούσαν με νύχια και με δόντια το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο (88′ Σάντρο), Κουαδράδο, Μπεντανκούρ, Λοκατέλι, Μπερναρντέσκι (76′ Αρτούρ), Κεν (71′ Μοράτα), Κιέζα (71′ Κουλουσέβσκι)

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Βίνα, Κριστάντε, Βερτού (81′ Σομουρόντοφ), Τζανιόλο (26′ Ελ Σααραουί), Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν, Έιμπραχαμ

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58