Γεωργία – Ελλάδα: Live η «μάχη» της Εθνικής!

newsroom

|  09.10.2021 | 18:30

Γεωργία – Ελλάδα: Live η «μάχη» της Εθνικής! Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου.

Πανέτοιμη για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γεωργία είναι η Εθνική Ελλάδας για προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου (09/10, 19:00).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι αποφασισμένο να τα δώσει όλα για να φτάσει στο «διπλό», κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 2ης προνομιούχου θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφς για την πρόκριση στο Μουντιάλ.

H εθνική μας ομάδα έχει συγκεντρώσει 6 βαθμούς μέχρι στιγμής, κυνηγώντας την Σουηδία, η οποία έχει 3 βαθμούς παραπάνω και βρίσκεται στην 2η θέση του ομίλου πίσω από την πρωτοπόρο Ισπανία.

Ο Τζον Φαν Σίπ θα ξεκινήσει με τους εξής 11 ποδοσφαιριστές: Βλαχοδήμος -Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας- Ανδρούτσος, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Σιώπης- Μπακασέτας- Μασούρας και Παυλίδης.

Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της μεγάλης αναμέτρησης της «γαλανόλευκης» μέσα στο sports3.gr.

21:08

Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας τον αγώνα της Εθνικής μας ομάδας κόντρα στη Γεωργία. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την Τρίτη (12/10 21:45) όπου η Ελληνική ομάδα θα παλέψει με τους Σουηδούς για την πρόκριση!

21:05

Το δεύτερο γκολ της Εθνικής με την όμορφη ενέργεια του Πέλκα

21:05

Το 1-0 της Ελλάδας με το πέναλτι του Μπακασέτα

21:00

Η Εθνική πάει την Τρίτη (12/10 21:45) στη Στοκχόλμη για τον «τελικό» με τους Σουηδούς.

20:59

Η Ελλάδα έφυγε για ακόμα μια φορά νικήτρια από την Γεωργία διευρύνοντας με αυτόν τον τρόπο το θετικό σερί κόντρα στους Γεωργιανούς.

20:58

90′ +7′ ΤΕΛΟΣ στο ματς!

20:55

90’+5′  Η Ελλάδα έμεινε μπροστά, πίεσε και έπειτα από λάθος των Γεωργιανών ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή και «έσκαψε» τη μπάλα για το 0-2

20:54

90’+5′ ΓΚΟΟΟΟΛ και 0-2 για την Εθνική με τον Δημήτρη Πέλκα που με προσωπική ενέργεια τελειώνει το ματς!

20:52

Το 3-0 των Σουηδών

20:51

90’+3 Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων

20:51

90’+1′ Γκολ ο Μπακασέτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι! 0-1 η εθνική που παγώνει τους Γεωργιανούς στο τέλος του ματς!

20:49

90′ Κίτρινη στον Γκιορμπελίτζε για χέρι!

20:48

89′ Πέναλτι για την Ελλάδα!

20:47

88′ Ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Τζόλη να σουτάρει από πλάγια θέση!

20:44

85′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Έξω ο Σιώπης μέσα ο Μάνταλος.

20:43

84′ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο μετά από τράβηγμα λίγο έξω από την περιοχή.

20:40

3-0 η Σουηδία το Κόσοβο με τον Κβάισον στο 79′

20:37

78′ Αλλαγή για την εθνική με τον Τζόλη να μπαίνει στο ματς αντί του Μασούρα.

20:34

Το 2-0 των Σουηδών

20:31

Τζαβέλλας και Κανκάβα με τις κίτρινες κάρτες που είδαν χάνουν τα επόμενα ματς με Σουηδία και Κόσοβο αντίστοιχα.

20:30

71′ Κόρνερ για τη Γεωργία

20:28

68′ Είχε προηγηθεί σκληρό φάουλ στη μεσαία γραμμή από τον Κανκάβα ο οποίος είδε και εκείνος την κίτρινη κάρτα.

20:27

67′ Κίτρινη στον Τζαβέλλα για διαμαρτυρία

20:23

Στο άλλο ματς του ομίλου οι Σουηδοί έκαναν το 2-0 απέναντι στο Κόσοβο με τον Ίσακ

20:21

61′ Και Γκβίλια αντί Καβχετάτζε

20:20

60′ Διπλή αλλαγή για τη Γεωργία. Οκριασβίλι αντί Μικαουντάτζε

20:18

60′  Ωραία σέντρα του Ανδρούτσου αλλά ο Μασούρας δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα του Λοριά.

20:16

57′ Στο ίδιο τέμπο το ματς. Προσπαθούν οι διεθνείς να βρουν το γκολ που θα μας δώσει το προβάδισμα.

20:09

50′ Η εθνική προσπαθεί να μπει στο ρυθμό του παιχνιδιού και να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Οι Γεωργιανοί αμύνονται με ένταση.

20:05

46′ Αλλαγή για την Εθνική μας ομάδα. Ο Πέλκας περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Παυλίδη.

20:04

Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος.

20:00

Πάμε να δούμε τα στατιστικά του αγώνα:

19:58

Με αυτό τον τρόπο η Σουηδία άνοιξε το σκορ απέναντι στο Κόσοβο.

19:56

Η ενός λεπτού σιγή πριν την έναρξη του αγώνα στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας που συνέβη χθες στο Μπατούμι.

19:55

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές καλές στιγμές για την εθνική μας αλλά και πολλές δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

19:52

Η κρίσιμη παρέμβαση του Μαυροπάνου σε αντεπίθεση των Γεωργιανών

19:50

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. 0-0 η εθνική που πρέπει να ανεβάσει ταχύτητα για να μπορέσει να διεκδικήσει πράγματα στο παιχνίδι.

19:49

Ας δούμε ξανά την απόκρουση του Βλαχοδήμου στο 25′ λεπτό της αναμέτρησης

19:47

45′ Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος για το πρώτο ημίχρονο.

19:40

40′ Μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα γκέλαρε στο χορτάρι, αλλά ο Λόρια δεν αιφνιδιάστηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.

19:37

Σε αυτή τη φάση ζήτησε γκολ η Εθνική στη προσπάθεια του Λόρια να μπλοκάρει τη μπάλα

19:31

Στο άλλο ματς του ομίλου Σουηδία – Κόσοβο 1-0  με πέναλτι του Φόρσμπεργκ

19:29

29′ Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ για την Ελλάδα.

19:28

27′ 1-4 οι τελικές υπέρ της Εθνικής ομάδας που μοιάζει να έχει πάρει τα ηνία της αναμέτρησης.

19:24

24′ Εκτέλεση φάουλ του Μασούρα κεφαλιά του Τζαβέλλα διώχνει ο Λόρια! Διαμαρτυρία των Ελλήνων προς τον διαιτητή. Θεωρούν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή!

19:21

Το ακυρωθέν γκολ του Παυλίδη:

19:15

14′ Κόρνερ για την Ελλάδα που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

19:14

12′ Έλεγχος από το var και το γκολ ακυρώνεται. Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ απέκρουσε ο Λοριά, ο Ανδρούτσος πάσαρε στον Παυλίδη που σκόραρε ωστόσο η μπάλα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

19:13

12′ Γκολ για την Εθνική!

19:10

10′ Κόρνερ για την Ελλάδα. Ωραίος συνδυασμός για την εθνική αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

19:08

7′ Απείλησε η Γεωργία ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ως μη γενόμενη η φάση καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός των Γεωργιανών.

19:07

6′ Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη.

19:06

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την εθνική ομάδα να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα.

19:01

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση!

19:00

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της μεγάλης τραγωδίας

19:00

Ο Ζέκα ευχήθηκε καλή επιτυχία στην Εθνική μας ομάδας!

18:52

Μερικά όμορφα πλάνα από την αποστολή της Εθνικής μας ομάδας στο Μπατούμι της Γεωργίας.

18:49

Με μαύρα περιβραχιόνια θα αγωνιστεί η Εθνική Ελλάδας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γεωργία για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου. Η «γαλανόλευκη» θα τιμήσει με αυτό τον τρόπο τη μνήμη των θυμάτων στην πόλη Μπατούμι.

18:47

Υπενθυμίζουμε πως η τηλεοπτική κάλυψη πραγματοποιείται στο COSMOTE SPORTS TV 1 και στο OPEN

18:46

Επόμενο ματς για την Εθνική θα είναι με τη Σουηδία την προσεχή Τρίτη στις 21.45.

18:45

Όσο αφορά την προϊστορία, η Εθνική μας ομάδα έχει ξεκάθαρη υπεροχή. Η Εθνική Ελλάδος είναι αήττητη κόντρα στην Γεωργία με 5 νίκες και 2 ισοπαλίες σε επίσημα παιχνίδια. Η Ελλάδα έχει μόνο νίκες στις εκτός έδρας αναμετρήσεις.

18:39

Σας υπενθυμίζουμε πως η αναμέτρηση θα διεξαχθεί χωρίς θεατές για λόγους ασφαλείας μετά από τη χθεσινή  (Παρασκευή, 8/10) κατάρρευση πολυκατοικίας στην περιοχή. Το τραγικό συμβάν που κόστισε σε ανθρώπινες ζωές, συνέβη κοντά στο ξενοδοχείο που διαμένει η εθνική μας. Οι άνθρωποι της Γεωργίας ζήτησαν την αναβολή του αγώνα ωστόσο το παιχνίδι θα διεξαχθεί κανονικά.