Ετικέτες:

Γαλλία: «Ζωντανή» στο 97′ η πρωταθλήτρια Λιλ – Επική ανατροπή από Μαρσέιγ [vid]

Θανάσης Μαργαρίτης

|  08.08.2021 | 23:53

Μέταλλο… πρωταθλήτριας έδειξε στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1 η Λιλ, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει 3-1 στην έδρα της Μετς, με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» με το γκολ του Γιλμάζ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων (3-3). Μάλιστα, συνέχισε το τρομερό στατιστικό της φετινής πρεμιέρας, […]

Μάλιστα, συνέχισε το τρομερό στατιστικό της φετινής πρεμιέρας, όπου μετά από 9 παιχνίδια δεν έχει κερδίσει κανείς γηπεδούχος! Η Μετς πάντως ήταν συγκλονιστική και προηγήθηκε με 3-1, αλλά στο 56′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κουγιατέ με απευθείας κόκκινη. Οι «λιλουά» εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και πήραν τον ένα βαθμό, που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς ήταν μία πολύ σημαντική επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος, όμως η αντίδραση της Μαρσέιγ, ήταν αντίδραση μεγάλης ομάδας. Στο 68’, ο Ουντέρ άνοιξε λογαριασμό στη Γαλλία και επτά λεπτά αργότερα, ο Παγέ, έκανε το 2-2. Η Μονπελιέ, έδειχνε να τα έχει χαμένα, ο Παγέ… μύρισε αίμα και ξαναχτύπησε, κάνοντας το 2-3 στο 80’.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος και η Μαρσέιγ, ξεκίνησε με μία μεγαλειώδη νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση στην έδρα της Μονπελιέ…

Νωρίτερα, η Κλερμόν έγραψε ιστορία, καθώς στο ντεμπούτο της στη μεγάλη κατηγορία, πήρε και την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας. Νικηφόρα ξεκίνησε την χρονιά και η Ανζέ, που νίκησε με 1-0 στο Στρασβούργο, ενώ η Νις από τη μεριά της κόλλησε στο 0-0 με τη Ρεμς. Τέλος, στο 1-1 έμειναν οι Ρεν, Λανς και Σεντ Ετιέν, Λοριάν.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής της Ligue 1

Παρασκευή 6 Αυγούστου

Μονακό-Ναντ 1-1
(14’ Ζέλσον Μαρτίνς-43’ Καστελέτο)
Σάββατο 7 Αυγούστου
Λιόν-Μπρεστ 1-1 (62’ Σλιμανί-43’ Καρντονά)
Τρουά-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (9΄ Ελ Χαζάμ – 19΄ Χακίμι, 21΄ Ικάρντι)

Κυριακή 8 Αυγούστου

Ρεν-Λανς 1-1 (14′ Σουλεμάνα – 19′ Φοφανά)
Μπορντό-Κλερμόν 0-2 (82′ Μπάγιο, 90+3′ Ντοσού)
Νις-Ρεμς 0-0
Σεντ Ετιέν-Λοριάν 1-1 (70′ πέν. Καζρί – 52′ Λε Γκοφ)
Στρασβούργο-Ανζε 0-2 (57′ Τραορέ, 81′ Μπαοκέν)
Μετς-Λιλ 3-2 (31′, 52′ Σεντόνζ, 41′ Ουντόλ – 23′ Μπότμαν, 81′ Ικονέ, 90+7′ Γιλμάζ)
Μονπελιέ-Μαρσέιγ 2-3 (30′ Πέρες αυτ., 34′ Λαμπόρντ – 68′ Ούντερ, 75′, 80′ Παγιέτ)