Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2021: Χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης στα 100 ύπτιο ο Χρήστου

newsroom

|  20.05.2021 | 16:11

Η παρατεταμένη άνοιξη για την ελληνική κολύμβηση συνεχίζεται στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Βουδαπέστη και το απόγευμα της Πέμπτης (20/5). Ο εκπληκτικός Έλληνας πρωταθλητής Απόστολος Χρήστου έκανε και πάλι μια εκπληκτική κούρσα στον τελικό των 100 μ. ύπτιο, αλλά πήρε τελικά το χάλκινο μετάλλιο, όπως και στα δύο προηγούμενα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (Λονδίνο 2016 και Γλασκόβη […]

Η παρατεταμένη άνοιξη για την ελληνική κολύμβηση συνεχίζεται στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στη Βουδαπέστη και το απόγευμα της Πέμπτης (20/5). Ο εκπληκτικός Έλληνας πρωταθλητής Απόστολος Χρήστου έκανε και πάλι μια εκπληκτική κούρσα στον τελικό των 100 μ. ύπτιο, αλλά πήρε τελικά το χάλκινο μετάλλιο, όπως και στα δύο προηγούμενα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (Λονδίνο 2016 και Γλασκόβη 2018), τερματίζοντας σε χρόνο 52.97. Κατέβηκε, δηλαδή, και πάλι τα 53 δευτερόλεπτα, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει το εκπληκτικό πανελλήνιο ρεκόρ που έκανε στον χθεσινό ημιτελικό, κάτι που αν κατάφερνε θα έπαιρνε το χρυσό μετάλλιο.

Ο 24χρονος Χρήστου, κολυμβητής που ανήκει στον Ολυμπιακό και τον προπονεί ο Παναγιώτης Βελέντζας, τα έδωσε όλα και στον τελικό του αγωνίσματος, είχε τέλεια εκκίνηση, γύρισε πρώτος στα μισά της διαδρομής (στα 50 μ.), αλλά στα τελευταία μέτρα έχασε λίγο τον ρυθμό, ίσα για να τον ξεπεράσουν πολύ ελάχιστα δύο ανταγωνιστές του που τους είχε νικήσει χθες. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ – Αντρέι Γκλίντα με 52.88 και το ασημένιο ο Ισπανός Γκονζάλεζ Ντε Ολιβέιρα με 52.90.

Είναι το 2ο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στην ίδια διοργάνωση, μετά από αυτό της Άννα Ντουντουνάκη προχθές, δηλαδή στο 35ο Ευρωπαϊκό , το 14ο χάλκινο στα χρονικά και 22ο συνολικά μετάλλιο (4 χρυσά, 4 ασημένια και 14 χάλκινα) σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον τελικό των 100 μ. ύπτιο ΕΔΩ.

Ο Λαρίν «έβαψε ασπρόμαυρο» το ντέρμπι στη Τουρκία [vds]

Χάρη στα δύο γκολ του Καναδού η Μπεσίκτας επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Γαλατάσαραϊ στο μεγάλο ντέρμπι της Τουρκίας.

26.10.2021 | 00:43

Πρεμιέρα στη Βιένη για τον Στέφανο Τσιτσιπά

Το μεσημέρι της Τρίτης γύρω στις 16:30 θα αγωνιστεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τον πρώτο γύρο του τουρνουά της Βιέννης.

26.10.2021 | 00:06

Μπαρτζώκας: «Οι ομάδες δεν μπορούν να παίζουν στα κόκκινα για 40 λεπτά»

.Ολυμπιακός - Μπαρτζώκας: «Όχι δικαιολογία η κούραση». Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» αναφέρθηκε στο ματς με τους Γερμανούς και την κόπωση.

newsroom

25.10.2021 | 23:59

«Μόνο νίκη με το κόσμο στο πλευρό μας»

Η Άλμπα Βερολίνου είναι μια δύσκολη αντίπαλος, ωστόσο, όπως τόνισε ο Μιχάλης Λούντζης, ο κόσμος του Ολυμπιακού θα είναι καθοριστικός.

25.10.2021 | 23:50