Europa Conference: Ήττες για Ομόνοια – Ανόρθωση, επιβλητικές Ρόμα και Τότεναμ
Ετικέτες:

newsroom

|  01.10.2021 | 00:40

Πλούσιο σε γκολ και θέαμα ήταν το σημερινό πιάτο στη νεοσύστατη διοργάνωση του Europa Conference League.

Η Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα υποδέχθηκε την Λίνκολν με μοναδικό στόχο το 2×2 και το πέτυχε σχετικά εύκολα. Στο 4ο λεπτό ο Κέβιν με δύσκολη κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ για την Κοπεγχάγη, η Λίνκολν που ζει τ’ όνειρο στην ευρωπαϊκή διοργάνωση ισοφάρισε με τον Ρόσα στο 33′ με πολύ όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως, ο Ζόνας στο 45′ + 2′ με πέναλτι έκανε το 2-1.

Η επόμενη αντίπαλος της ομάδας του Λουτσέσκου δεν θα επέτρεπε στην Λίνκολν να την ανησυχήσει κι έτσι έκανε και το 3-1 στο 52o λεπτό με τον Γενς

Η Ομόνοια κόντρα στην Καραμπάγκ βρήκε δίχτυα με τον Λέτσακς στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από εκτέλεση φάουλ από αριστερά και μάλιστα στη φάση, ο σκόρερ μάτωσε στο κεφάλι λόγω χτυπήματος. Οι Κύπριοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα, όμως πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52′ δέχθηκαν τρομερό γκολ με αριστερό «κεραυνό» του Μπόργκες για το 1-1.

Τελικά οι Αζέροι έφτασαν στο come-back με τον Φαμπιάνο να κάνει κακή εκτίμηση της μπάλας σε δεύτερο βαθμό έπειτα από απόκρουση σε σουτ και τον Ραμίλ στο 74′ να γράφει το 2-1. Στο 79′ ο Μεντβέντεφ από την άσπρη βούλα έκανε ακόμα πιο άνετη τη βραδιά της Καραμπάγκ για να την κλείσει ο Μπόργκες στο 90′ + 5′ για το τελικό 4-1.

Η Καϊράτ είχε παραδοθεί από νωρίς στις ορέξεις και την ποιότητα της Βασιλείας που είχε φτάσει στο 3-0 από το πρώτο μέρος χάρη στα τέρματα των Καμπράλ (15′) και Λανγκ (21′, 40′).

Ο Εντόι στο 49′ έκανε και το 4-0 για τους Ελβετούς, οι οποίοι όμως δέχθηκαν δυο τέρματα σε δυο λεπτά με τους Ζοσέ και Ρικάρντο στο 66′ και το 68′ για το 4-2 που ήταν και τελικό σκορ.

Οι Spurs μπήκαν δυναμικά στο ματς κόντρα στη Μούρα και στο 4΄ άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντέλε Άλι, ενώ στο 8ο λεπτό ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο έκανε το 2-0.

Οι Σλοβένοι κατάφεραν να μειώσουν στο 53΄ με τον Κους σε 2-1, χωρίς να καταφέρουν ωστόσο να πάρουν κάτι περισσότερο από το ματς, καθώς η Τότεναμ βρήκε άλλα τρία τέρματα.

Αρχικά, ο Χάρι Κέιν, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε στο 68′  και έκανε το 3-1, ενώ στο 76ο λεπτό ο Άγγλος στράικερ βρήκε ξανά δίχτυα, κάνοντας το 4-1.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Κέιν, ο οποίος σκόραρε ξανά, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ

Στον 5ο όμιλο η Φέγενορντ έδειξε στην Σλάβια Πράγας ότι δεν θα «παίξει» μόνη της για την κορυφή του γκρουπ και από το πρώτο μέρος οι Ολλανδοί είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ με 2-0 χάρη στα τέρματα των Ορκούν και Λίνσεν στο 14ο και το 24ο λεπτό! Οι Τσέχοι στο 63′ μείωσαν με τον Τόμας και κάπως έτσι υποχώρησαν στη δεύτερη θέση με το αρνητικό αποτέλεσμα.

Την ίδια ώρα η Ουνιόν Βερολίνου αντιμετώπισε την Μακάμπι Χάιφα, προηγήθηκε στο 33′ με τον Βογκλσάμερ και στο 48′ διαμόρφωσε το 2-0 με τοιν Μπέρενς ώστε να «σβήσει» το ματς και να φτάσουν οι Γερμανοί στην πρώτη τους νίκη. Το κερασάκι στην τούρτα για το 3-0 πέτυχε ο Ταϊγουό στο 76′.

η Ρόμα μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτό στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα, ο Στεφάν Ελ Σαραουί βρήκε δίχτυα στο 7ο λεπτό κάνοντας το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μουρίνιο βρήκε άλλα δύο τέρματα σε διάστημα δύο λεπτών, με τους Κρις Σμόλινγκ (66′) και Τάμι Έιμπραχαμ (68′) να διαμορφώνουν το τελικό 3-0 για τους «τζιαλορόσι».