Euroleague: Μπαμ του Ερυθρού αστέρα στο Τελ Αβιβ, εύκολα η Μπαρτσελόνα [vds]

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ερυθρός Αστέρας σόκαρε τη Μακάμπι, επικράτησε με 75-63. Εύκολο πέρασμα της Μπαρτσελόνα από το Μόναχο.

Με καταπλητική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Νέιτ Γουόλτερς και Νίκολα Κάλινιτς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 63-75.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε φορτσάτος στην αναμέτρηση, προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 6-0 και με πρωταγωνιστές τους Γουόλτερς και Κάλινιτς στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (10-20).

Οι γηπεδούχοι, πλην του Σκότι Γουίλμπεκιν, είχαν επιθετικό πρόβλημα καθώς δεν μπορούσαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι γεγονός που δημιούργησε και αυτή τη διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν κάπως την επίθεσή τους, βελτίωσαν την άμυνά τους και έκλεισαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο -8.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον έλεγχο του ρυθμού, διατήρησε το προβάδισμα και μάλιστα πήρε διαφορά 17 πόντων (37-54) με δύο τρίποντα του Γουόλτερς στο 30΄. Το επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 10-19.

Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε τα ηνία του αγώνα και στην τέταρτη περίοδο. Μάλιστα στο 35΄30΄΄ ο Κάλινιτς έγραψε την μεγαλύτερη διαφορά (46-67) του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά η Μακάμπι απλώς μείωσε την τελική διαφορά στους δώδεκα πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ρόσι, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 18 (6/10 τρίποντα), Έβανς, Καλοϊάρο 9 (1), Γουίλιαμς 6, Ρέινολντς 2, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 3, Νάναλι 5, Λεζόρτ 16 (4/5 δίποντα), Ζιβ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς):Γκούσιτς, Λαζάρεβιτς 6 (3/3 δίποντα, 4 κλεψίματα), Γουόλτερς 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 12 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Κάλινιτς 19 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόμπριτς 8 (1), Σιμόνοβιτς 6, Ιβάνοβιτς 4, Κούζμιτς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι:11/30 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/21 βολές, 25 ριμπάουντ (20+5), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/36 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/17 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Απόδραση από το Μόναχο για του μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν καθολική ανώτερη της Μπάγερν απέναντι σε μια Μπάγερν που ταλαιπωρείται από πολλούς τραυματισμούς που όμως δυσκόλεψε σε ορισμένα σημεία του αγώνα τους μπλαουγκράνα που βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη στο φινάλε με 72-80.

Η αστοχία των Βαυαρών από την περιφέρεια,  και η κακή τους εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο έδωσαν στους Καταλανούς την ευκαιρία να χτίσουν προβάδισμα έως και 20 πόντων στο 20′ και κάπου εκεί ο αγώνας είχε ουσιαστικά τελειώσει.

Η διαφορά έφτασε στο +16 στο τέλος της γ’ περιόδου (47-63) για τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του ματς. Το μόνο που κατάφερε η Μπάγερν ήταν να μαζέψει τη διαφορά, κάνοντας επιμέρους σκορ 25-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 5 (1), Χάντερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 3, Ρούμπιτ 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίσκο 7 (1), Χίλιαρντ 18 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Σίλινγκ 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 15 (3/5 δίποντα, 6/8 βολές), Μαρτίνεθ, Σμιτς 3 (1), Χέιζ 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 4, Λαπροβίτολα 2, Χίγκινς 16 (2/4 δίποντα, 9/11 βολές, 5 ασίστ), Κούριτς 8 (2), Γιοκουμπάιτις 9 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Μίροτιτς 11 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 6 (3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/36 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ (9+5), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 18/27 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 17/21 βολές, 17 ριμπάουντ (14+3), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Γιόβτσιτς, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 34-44, 48-63, 72-80

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37