Εθνική Ισπανίας: Ο 17χρονος Γκάβι κλήθηκε για Final Four του National League

Αγγελική Βύζικα

|  30.09.2021 | 15:28

Εθνική Ισπανίας: Δεν υπάρχει και πάλι παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης

Δεκαεπτά χρονών και εξήντα δύο ημερών είναι ηλικία του νεαρού Γκάβι όταν η Ισπανία αντιμετωπίσει την Ιταλία στις 6 Οκτωβρίου στο Final Four του National League. Επιλέχθηκε για πρώτη φορά σήμερα (Πέμπτη, 30/9) από τον Λουίς Ενρίκε, ο μέσος της Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να γίνει ο νεότερος παίκτης που θα φορέσει τη φανέλα των «Ρόχας». Το ρεκόρ κατέχει ο Άνχελ Ζουμπιέτα από το 1936, όταν αγωνίστηκε στο φιλικό αγώνα σε ηλικία 17 χρονών και 284 ημερών, με την τότς Τσεχοσλοβακία, στην Πράγα.

Οι αγώνες με Μπάρτσα

Εφέτος, ο Γκάβι έχει παίξει έξι αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις με την ομάδα της Μπάρτσα, συμπεριλαμβανομένων δύο ως βασικός εναντίον της Κάντιθ (0-0) και με τη Λεβάντε (3-0) στη La Liga . Μπήκε στο ημίχρονο με την Μπάγερν (0-3) στο Champions League και από το 33’ στη χθεσινή (Τετάρτη, 29/9) ήττα με 3-0, στη Λισαβόνα από την  Μπενφίκα.

Μεγάλη πρώτη για τον Γέρεμι Πίνο- Χωρίς παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Γκάβι δεν είναι ο μόνος νεαρός που πρόκειται να βιώσει το ντεμπούτο του, στην εθνική, καθώς και ο 18χρονος εξτρέμ της Βιγιαρεάλ Γιερέμι Πίνο, κλήθηκε επίσης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Στη λίστα και ο 22χρονος αμυντικός της Σπόρτινγκ Λισαβόνας Πέδρο Πόρο.

Από την πλευρά του, ο Μάρκος Αλόνσο θα φορέσει τη φανέλα των «ρόχας» εξαργυρώνει τις πρόσφατες καλές εμφανίσεις του με την Τσέλσι, αλλά και τον τραυματισμό του Τζόρντι Άλμπα. Για άλλη μια φορά, ο Ενρίκε αγνόησε τους παίκτες της πρωτοπόρου της LaLiga Ρεάλ Μαδρίτης, με κανέναν παίκτη της «βασίλισσας» στη λίστα του.

Η εθνική Ισπανίας

Η Οσασούνα έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή [vid]

Οσασούνα - Γρανάδα 1-1: Χαμένη ευκαιρία. Η ομάδα της Παμπλόνα έμεινε με δέκα παίκτες και τελικά απώλεσε τη νίκη στο 90ό λεπτό.

23.10.2021 | 00:40

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59

Συνέτριψε τη Ζενίτ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Ζενίτ από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με αποτέλεσμα την ξεκούραστη νίκη (84-58) στο Palau Blaugrana για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

22.10.2021 | 23:45