Εθνική Ελλάδας: Οι δηλώσεις των Σιώπη, Παυλίδη [vds]

Απογοητευμένοι από την έκβαση της αναμέτρησης αλλά αισιόδοξοι για το μέλλον της εθνικής εμφανίστηκαν οι δύο διεθνείς ποδοσφαιριστές.

Ο Μανώλης Σιώπης αναφέρθηκε στο καταπληκτικό κλίμα που έχει διαμορφωθεί στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

«Πιστεύαμε στη νίκη πριν από το ματς, ήμασταν όλοι σε εκπληκτική κατάσταση. Το δείξαμε στο πρώτο ημίχρονο, δεν επηρεαστήκαμε από το γεμάτο γήπεδο, ήμασταν πιστοί στο πλάνο του προπονητή.

Είναι καθοριστική η φάση του πέναλτι. Όταν δέχεσαι γκολ στις αρχές του ημιχρόνου βαραίνουν τα πόδια. Μετά το 2-0 το ματς τελείωσε. Με την Εθνική κάναμε πολύ καλές εμφανίσεις. Η ομάδα δείχνει ότι κάτι καλό πάει να χτίσει κι αυτό αρχίζει από το σταφ.

Δεν έχω νιώσει έτσι ξανά στην Εθνική, είμαστε εκεί ο ένας για τον άλλον. Αν συνεχίσουμε έτσι, σύντομα θα βρεθούμε σε μεγάλη διοργάνωση. Πάμε για νίκες στα δύο τελευταία ματς. Σε όλα τα παιχνίδια πήγαμε για νίκες, άσχετα αν ήρθαν ή όχι».

Ο Βαγγέλης Παυλίδης έμοιαζε σκασμένος με την ήττα της Εθνικής αλλά και με τη φάση του δοκαριού στην κεφαλιά του.

Για την εμφάνιση που δεν συνοδεύτηκε με καλό αποτέλεσμα: «Όταν παίζεις καλά θέλεις αποτελεσματικότητα και τύχη. Δυστυχώς μας έλειπαν και τα δύο. Ξέραμε την δυνατότητα της Σουηδίας να παίζε με μεγάλες μπαλιές, αυτό έγινε και δεχθήκαμε δύο γκολ».

Για το αν άξιζε την ήττα η Εθνική: «Δεν θέλω να πω πως χάσαμε γιατί υποβαθμίζεις τον αντίπαλο και δεν θέλω. Οι Σουηδοί έχουν καλή ομάδα και προσπάθησαν και δεν θέλω να αναφερθώ στην ήττα».

Για την συνέχεια: «Σίγουρα θέλουμε να τελειώσουμε όμορφα τον όμιλο, αυτή την στιγμή κοιτάμε μόνο το μέλλον. Δυστυχώ; σήμερα χάσαμε ένα ματς που αν το κερδίζαμε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Θέλουμε στην συνέχεια να είμαστε ανταγωνιστικοί και να πάρουμε όσους περισσότερους πόντους μπορούμε».

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58