Champions League: Μεγάλες νίκες για Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους, 4άρες για Τσέλσι, Μπάγερν [vds]
Ετικέτες:

Δείτε όλα τα γκολ από τις βραδινές αναμετρήσεις του Champions League όπου ξεχώρισες οι νίκες των Γιουβέντους, Βιγιαρέάλ, Μπάγερν Τσέλσι.

Η Μπάγερν είναι και φέτος μία ασταμάτητη μηχανή παραγωγής γκολ και νικών και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία, εντός και εκτός έδρας, σε Bundesliga και Champions League.

Το τελευταίο της θύμα ήταν η Μπενφίκα το βράδυ της Τετάρτης (20/10) για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, με τους πρωταθλητές Γερμανίας των εννέα τελευταίων ετών να ισοπεδώνουν την ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου επικρατώντας 4-0 στο “Λουζ” της Λισσαβώνας (όλα τα γκολ τους από το 70′ και μετά) και να παραμένουν στην κορυφή του ομίλου κάνοντας το “3 στα 3”.

Μπενφίκα (Ζορζ Ζεσούς) :
Βλαχοδήμος, Βερτόχεν, Ολταμέντι, Λούκας Βερίσιμο, Αντρέ Αλμέϊδα (40’ Αντρέ Αλμέϊδα), Άλεξ Γκριμάντο, Ζοάο Μάριο (81’ Ταάρμπτ), Βέλγκλ, Ράφα Σίλβα (77’ Πίτσι), Νούνιες (88’ Γκοντσάλο Ράμος), Γιάρεμτσιουκ (76’ Έβερτον)

Μπάγερν Μονάχου (Ζ. Νάγκελσμαν) :
Νόϊερ, Παβάρντ (66’ Γκνάμπρι), Χερνάντες (86’ Ρίτσαρντς), Σούλε, Ουπαμεκάνο, Κίμιχ, Ζάμπιτζερ (86’ Τολισό), Τόμας Μίλερ (77’ Στάνισιτς), Σανέ, Κομάν (86’ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι.

H Τσέλσι στη σκιά των τραυματισμών των Ρομέλου Λουκάκου και Τίμο Βέρνερ επικράτησε με το άνετο 4-0 της Μάλμε στο Stamford Bridge. Στο 9’ άνοιξαν το σκορ οι Λονδρέζοι όταν έπειτα από σερί γεμίσματα στην περιοχή.

Ενα από αυτά έκανε και ο Τιάγκο Σίλβα και ο Κρίστενσεν με σκαστό βολέ έγινε ο 13ος διαφορετικός φετινός σκόρερ των Μπλε (1-0). Το 2-0 έγινε στο 21’ με πέναλτι που κέρδισε ο Λουκάκου, στη φάση που τραυματίστηκε, και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ζορζίνιο. Στο φινάλε των πρώτων 45’ αποχώρησε αναγκαστικά και ο Βέρνερ.

Πολύ νωρίς στην επανάληψη συνδυάστηκαν οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή. Ο Χάντσον-Οντόι έκλεψε και έβγαλε τον Χάβερτς, ο οποίος έκανε το 3-0 με ωραίο τελείωμα, ενώ τον δείκτη του σκορ στο 4-0 ανέβασε ξανά Ζορζίνιο, αυτή τη φορά κάνοντας γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ρούντιγκερ.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (65′ Τζέιμς), Καντέ (65′ Σαούλ), Ζορζίνιο, Τσίλγουελ (66′ Αλόνσο), Μάουντ, Βέρνερ (44′ , Λουκάκου (23′ Χάβερτς)

Μάλμε (Γιαν Νταλ Τόμασον): Ντάλιν (58′ Ντιαβαρά), Λάρσον, Όλσον, Μπρόρσον, Νίλσεν, Μπέργκετ, Ινοσέντ, Κρίστιανσεν (59′ Νάλιτς), Πένια (58′ Ρακίπ), Τσόλακ, Μπιρμάντσεβιτς (46′ Αμπουμπακαρί)

Η Γιουβέντους ταξίδεψε στην Αγία Πετρούπολη για την αναμέτρηση με τη Ζενίτ για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Μάλιστα η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν εκείνη που δημιούργησε ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η “μεγάλη κυρία” δεν είχε την ουσία του γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ευτύχησε στο 86ο λεπτό με κεφαλιά του Κουλουσέφσκι.

Ζενίτ (Σεργκέι Σέμακ): Κρίτσιουκ, Καραβάεβ (61′ Σουτόρμιν), Κριστιακόβ, Λόβρεν, Ρακίτσκι, Γουεντέλ, Μπάριος, Σάντος, Μάλκομ (69′ Κουζιάεβ), Τζιούμπα (61′ Αζμούν), Κλαουντίνιο

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο (58′ Κουαδράδο), Λοκατέλι (58′ Αρτούρ), Μπεντανκούρ (84′ Ράμσεϊ), ΜακΚένι, Κιέζα, Μπερναρντέσκι (58′ Κουλουσέφσκι), Μοράτα (76′ Κεν)

Η Βιγιαρεάλ στην Ελβετία απέναντι στην Γιούνγκ Μπόις ήθελε μόνο τη νίκη και το απέδειξε εξ’ αρχής. Σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Βιγιαρεάλ φάνηκε περισσότερο ουσιαστική στις ευκαιρίες που δημιούργησε, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 16′.

Ο Πίνο άνοιξε το σκορ στο 6′ με κεφαλιά, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια του (έγινε 19 ετών). Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο… συνήθης ύποπτος, Ζεράρ Μορένο, για να γράψει το 0-2, μετατρέποντας σε γκολ την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς. Ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ελιά στο 77′, με τη Βιγιαρεάλ να πετυχαίνει ακόμα δύο τέρματα στο φινάλε (89′ Μορένο90′+2′ Τσουκγουέζε) και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Από τη μάχη της Γαλλίας ανάμεσα στη Λιλ και τη Σεβίλλη κερδισμένη βγήκε η… Σάλτσμπουργκ! Οι «λιλουά» και οι Σεβιγιάνοι έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο «Stade Pierre-Mauroy» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου.

Στο 28′ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, με το σουτ του Ρενάτο Σάντσες να βγάζει εντυπωσιακά ο Μπόνο. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η… απάντηση του Οκάμπος με τους Ισπανούς να «αγγίζουν» το γκολ.

Πριν βγει το ημίχρονο, οι Σούσο (δις) και Νάβας είχαν ακόμα τρεις καλές ευκαιρίες για τη Σεβίλλη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, ενώ όσο παιρνούσε η ώρα οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με τον βαθμό, με το τελικό 0-0 να έρχεται απολύτως δίκαια. Κάπως έτσι, η Σεβίλλη έφτασε τις τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ η πρωταθλήτρια Λιλ έμεινε στους 2 πόντους.

Λιλ: Γκρίμπιτς – Τσελίκ, Φόντε, Τζάλο, Ρεϊνίλντο – Σάντσες, Ονανά, Αντρέ, Μπαμπά – Γιλμάζ, Ντέιβιντ

Σεβίλλη: Μπόνο – Νάβας, Κάρλος, Ακούνια, Ρέκικ – Ντιλένι, Φερνάντο, Τόρες – Οκάμπος, Ράφα Μιρ, Σούσο

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58