Champions League: Aνατροπή η Ατλέτικο, νίκες για Ντόρτμουντ, Λίβερπουλ, Μπρίζ [vds]
Ετικέτες:

Απίστευτή ανατροπή από την Ατλέτικο στο Σαν Σίρο, εύκολες νίκες για Ντόρτμουντ και Λίβερπουλ, μεγάλη ανατροπή της Μπρίζ επί της Λειψίας

Απίστευτη ανατροπή από την Ατλέτικο έκανε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά με αντίπαλο τη Μίλαν και πήρε τη νίκη 2-1 στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Champions League.

Ο Ραφαέλ Λεάο σημείωσε το γκολ των γηπεδούχων, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για μία ώρα λόγω της αποβολής του Φρανκ Κεσιέ στο 29′. Οι “ροσονέρι” δεν άντεξαν και οι πρωταθλητές Ισπανίας έφεραν τα πάνω κάτω,

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί, η είσοδος του Γκριεζμάν έκανε την Ατλέτικο πιο απειλητική και στο 84’ ο Γάλλος επιθετικός δικαιώθηκε, αφού πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην επιστροφή του στον σύλλογο.

Η Μίλαν… λύγισε, η Ατλέτικο πίεσε και στις καθυστερήσεις έπειτα από… βόλεϊ στην περιοχή και χέρι του Καλούλου, ο Σουάρες από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 2-1 ολοκληρώνοντας την απίστευτη ανατροπή από την Ατλέτικο.

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (81′ Φλορέντσι), Κεσί, Σαλεμάκερς (82′ Καλούλου), Ντίαθ (57′ Μπάλο-Τουρέ), Λεάο (57′ Ζιρού), Ρέμπιτς (34′ Τονάλι).

Ατλέτικο Μ.: Ομπλακ, Τρίπιερ (40′ Ζοάο Φέλιξ), Χιμένες, Φελίπε, Ερμόσο (46′ Λόντι), Μ. Γιορέντε, Κόκε (61′ Γκριεζμάν), Κοντογκμπιά (64′ Λεμάρ), Καράσκο (46′ Ντε Πάουλ), Κορέα

Μπορούν και χωρίς τον Χάαλαντ οι Βεστφαλοί

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έλειπε, ο Νταχούντ τραυματίστηκε νωρίς αλλά ο Ντόνιελ Μάλεν πήρε την ευκαιρία του και δεν απογοήτευσε τον Ρόσε. Έτσι η Ντόρτμουντ παρά τις πολλές απουσίες έκανε το 2Χ2 και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου μαζί με τον Άγιαξ που νωρίτερα επικράτησε της Μπεσίκτας.

Η Ντόρτμουντ είχε δύο ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ο Ρόις είδε στο 19ο λεπτό τον Αντάν να του λέει όχι στι ωραίο πλασέ του μέσα από την περιοχή. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό ο Μάλεν σκόραρε, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ αλλά δύο λεπτά μετά το VAR δεν έσωσε τους γηπεδούχους με τον Ολλανδό να ανοίγει το σκορ για το 1-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν η ίδια με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας αντίθετα είχαν μόλις ένα σουτ στο στόχο. Μάλιστα ο Μάλεν παραλίγο να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 74′, όμως το VAR και πάλι του… στέρησε τη χαρά για οφσάιντ με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ντόρτμουντ (Μάρκο Ρόζε): Κόμπελ, Μενιέ, Χούμελς, Ακάντζι, Γκερέιρο (75′ Σουλτς), Μπέλιγχαμ, Βίτσελ, Νταούντ (8′ Μπραντ), Ρόις, Αζάρ (71′ Βολφ), Μάλεν (75′ Ρεϊνιέρ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Νέτο, Κόατες, Φεντάλ, Πόρο, Παλίνια, Νούνιες, Ρέις, Σαράμπια (74′ Καμπράλ), Τομάς (58′ Σάντος), Παουλίνιο

Επίδειξη δύναμης στο Ντραγκάο

Η Λίβερπουλ παρατάχθηκε με τα περισσότερα αστέρια της, η Πόρτο με ορισμένους νεαρούς και άπειρους παίκτες, που δεν κατάφεραν να διαχειριστούν τις απαιτήσεις της διοργάνωσης. Οι τελικές των “κόκκινων” προϊδέαζαν για το τι θα ακολουθούσε και στο 18′ ο Μοχάμεντ Σαλάχ αξιοποίησε ολιγωρία των γηπεδούχων για το 1-0.

«Βροχή τα γκολ» και κατάρρευση οπαδού στο St. James Park

Οπαδός στις εξέδρες του γηπέδου της Νιούκαστλ χρειάστηκε ιατρική φροντίδα και ο διαιτητής έστειλε Νιούκαστλ και Τότεναμ στα αποδυτήρια.

17.10.2021 | 19:49

Μπακασέτας: Γκολ με απευθείας φάουλ! [vid]

Μπακασέτας: Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός σκόραρε στο ντέρμπι του τουρκικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Τράμπζονσπορ και την Φενέρμπαχτσε.

Δημήτρης Κρούσκος

17.10.2021 | 19:40

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε [vid]

Ολλανδία: Κατέρρευσε εξέδρα στο Ναϊμέγκεν – Φίτεσε. «Άγιο» είχαν οι οπαδοί της Φιτέσε στο «Χόφερσταντιον», καθώς κανείς δεν τραυματίστηκε.

17.10.2021 | 19:35

Ατρόμητος: Οι «εκλεκτοί» του Παράσχου ενόψει ΑΕΚ

Ατρόμητος: Οι 11 ποδοσφαιριστές που ξεκινάνε για τους Περιστεριώτες στο ματς με τους «κιτρινόμαυρους» στο ΟΑΚΑ.

17.10.2021 | 19:34