Σερβία – Ιταλία 1-3: «Ατζούρι» για κούπα [vid]

|  19.09.2021 | 00:52

Μετά από έναν μεγάλο και συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό, η Ιταλία πέρασε στον τελικό νικώντας 3-1 σετ (29-27, 25-22, 23-25, 25-18) τη Σερβία. Και απόψε το βράδυ θα αντιμετωπίσει τη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά, τη Σλοβενία, που έκανε το «μπαμ» αποκλείοντας την «οικοδέσποινα» Πολωνία, στο πρώτο ημιτελικό. Οι Ιταλοί πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη και έστειλαν […]

Μετά από έναν μεγάλο και συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό, η Ιταλία πέρασε στον τελικό νικώντας 3-1 σετ (29-27, 25-22, 23-25, 25-18) τη Σερβία. Και απόψε το βράδυ θα αντιμετωπίσει τη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά, τη Σλοβενία, που έκανε το «μπαμ» αποκλείοντας την «οικοδέσποινα» Πολωνία, στο πρώτο ημιτελικό. Οι Ιταλοί πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη και έστειλαν το μήνυμά τους. Κι αυτό είναι ένα… «Ατζούρι» για κούπα.

Σερβία – Ιταλία 1-3: Μεγάλη «μάχη» για την κούπα

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε πραγματικά στις λεπτομέρειες. Οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά και βρέθηκαν νωρίς στο +3 (7-4), για να αντιδράσουν οι Ιταλοί. «Ροκάνισαν» τη διαφορά, προσπέρασαν με τον Τζιανέλι (8-9), αλλά η Σερβία είχε λύσεις και ξαναβρέθηκε στο +2 (14-12). Νέα προσπέρασμα των Ιταλών (17-18). Νέα «απάντηση» των τυπικά γηπεδούχων και σκορ 21-19 με το μπλοκ του Ποντρασκάνιν και στη συνέχεια 23-21. Η Ιταλία ισοφάρισε και είχε το πρώτο σετ μπολ (24-25). Οι Σέρβοι το «έσπασαν» τρεις φορές (27-27), αλλά με τον πόντο του Πινάλι και τη χαμένη επίθεση του Ίβοβιτς έκαναν το 1-0 (29-27).

Σερβία – Ιταλία 1-3: Ψύχραιμοι «ατζούρι» στην τελική ευθεία

Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο σετ. Η Σερβία ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε στο +2 (4-2) με το μπλοκ του Λίσινατς. Οι δύο πόντοι διαφορά παρέμειναν με το σκορ στο 9-7. Εκεί οι Ιταλοί είχαν απαντήσεις, ισοφάρισαν σε 9-9 με τον Μικιελέτο και προσπέρασαν με το μπλοκ του ίδιου (9-10). Οι Σέρβοι πλησίαζαν, αλλά πάντα οι «ατζούρι» είχαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα (14-16) με το μπλοκ του Γκαλάσι. Ο Ποντρασκάνιν έφερε ξανά την εθνική του ομάδα μπροστά (18-17) με ένα ακόμα μπλοκ. Στο 21-21, οι Ιταλοί είχαν καθαρό μυαλό, προηγήθηκαν 23-21 με το μπλοκ άουτ του Κρσμάνοβιτς και πήραν ένα ακόμα σετ, με 25-22, για το 2-0.

Σερβία – Ιταλία 1-3: Οι Σέρβοι ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της πρόκρισης

Στο τρίτο σετ οι μεν Ιταλοί χαλάρωσαν λίγο, οι δε Σέρβοι τα έδωσαν όλα. Για να το κατακτήσουν και να ξαναμπούν στο ματς. Το πέτυχαν. Από το σημείο που προηγήθηκαν 5-4 με το μπλοκ άουτ του Λάβια, έλεγξαν το ματς. Οι Ιταλοί ήταν καλοί στην επίθεση και προσπέρασαν 10-9 με τη χαμένη επίθεση του Ποντρασκάνιν. Όμως αυτό κράτησε λίγο. Οι Σέρβοι γύρισαν το ματς και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Στο 16-14 έδειξαν χαρακτήρα κι αυτό το +2 παρέμεινε ως το 19-17 με το χαμένο σερβίς του Τζανέλι. Η πρώτη ισοπαλία μετά από ώρα (19-19) δεν σήμαινε κάτι. Μετά το 20-19 με το χαμένο σερβίς του Μικιελέτο, οι Σέρβοι έδειξαν καθαρό μυαλό. Προβάδισμα +2 ξανά (23-21), η Ιταλία ισοφάρισε με το μπλοκ του Γκαλάσι (23-23), αλλά οι επιθέσεις των Κρσμάνοβιτς και Κοβάσεβιτς έκαναν το 25-23 και το σκορ 2-1 σετ.

Σερβία – Ιταλία 1-3: Επιβλητικοί «ατζούρι»

Στο τέταρτο σετ η Ιταλία ξεκίνησε δυνατά. Προηγήθηκε 5-0 με το μπλοκ του Ανζάνι. Οι Σέρβοι έδειχναν να μην έχουν τρόπο αντίδρασης. Η διαφορά κυμαίνονταν μεταξύ των 4 και των 6 πόντων (10-4), κάτι που συνεχίστηκε και στο 15-9 με τον πόντο του Μικιελέτο. Ό,τι κι αν έκανε η Σερβία, οι Ιταλοί ήταν αποφασιστικοί και επιβλητικοί. Διατηρώντας την απόδοσή τους σε υψηλά επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ. Ο Τζιανέλι πέτυχε το 18-11, ο Πέτριτς μείωσε σε 20-15, αλλά ως εκεί. Το 24-16 με τον Πινάλι έδωσε στην Ιταλία 8 ματς μπολ. Η Σερβία μείωσε σε 24-18, αλλά το μπλοκ του Γκαλάσι έφερε το 25-18 κι έστειλε την Ιταλία στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το έβδομο ευρωπαϊκό της πρωτάθλημα.

Τα σετ: 29-27, 25-22, 23-25, 25-18.