Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Carlitos Way

newsroom

|  27.10.2021 | 20:55

Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-1: Carlitos Way. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε το «χρυσό», οδηγώντας το «τριφύλλι» στην πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου.

Υπόθεση Καρλίτος σε ένα ακόμα φετινό ματς των «πράσινων». Ο Ισπανός επιθετικός έκανε τη δουλειά του. Σκόραρε και στο Περιστέρι. Αλλά το γκολ αυτό ήταν «χρυσό» γιατί έδωσε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Carlitos Way.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν νίκη μετά από σχεδόν 8,5 μήνες μακριά από τη Λεωφόρο. Και τί σύμπτωση! Την πήραν στην έδρα του Ατρόμητου. Εκεί όπου είχαν πετύχει το τελευταίο τους «διπλό». Τον περασμένο Φεβρουάριο (6/2/2021), όταν νικούσαν 3-2 για το πρωτάθλημα.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Καρλίτος. Σε ένα ακόμα ματς φέτος σκόραρε. Με τον απολογισμό του, μέχρι τώρα, να είναι 9 γκολ σε 8 ματς. Δεν είναι απλά σημαντικός, είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της σεζόν.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όπως εξελίχθηκε το ματς, η φάση του 6′ ήταν η πιο καθοριστική. Διότι ήταν η καλύτερη επιθετική στιγμή του Ατρόμητου. Αλλά ο Κουλούρης, από το ύψος του πέναλτι, δεν κατάφερε να βρει το στόχο.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Οι δύο προπονητές, ο Γιώργος Παράσχος και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, κατάφεραν να «αχρηστεύσουν» τα αντίπαλα ατού. Οι κινήσεις από τον πάγκο, πάντως, βοήθησαν περισσότερο το «τριφύλλι» σε σχέση με τους Περιστεριώτες.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Άγγελος Ευαγγέλου πέρασε ένα ήσυχο βραδάκι στο Περιστέρι. Είχε, όμως, τις… πλάτες του VAR. Διότι στα προηγούμενα ματς της 5ης φάσης του Κυπέλλου, οι συνάδελφοι δεν είχαν τη στήριξη του Video Assistant Referee.

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Αποτελεσματικός

Αν υπάρχει κάτι που μένει από το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν η αποτελεσματικότητα των «πράσινων». Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε ποσοστό αποτελεσματικότητας 50%. Διότι έκανε δύο φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά και στη δεύτερη ευστόχησε. Μια φάση στην οποία μέτρησε το πείσμα του Χατζηγιοβάνη και η διάθεσή του γυρίσει την μπάλα καλά. Την έστειλε σε θέση βολής για τον Καρλίτος που δεν αστόχησε και πέτυχε το 0-1 (37′).

Οι ίδιοι ήταν πρωταγωνιστές και στη φάση του 17′ όταν η κεφαλιά του Ισπανού επιθετικού πέρασε πάνω από την εστία του Γιαννιώτη. Δύο φάσεις ένα γκολ. Αντίθετα, ο Ατρόμητος είχε τέσσερις τελικές, αλλά η καλύτερη -στο 6′ με τον Κουλούρη- δεν δημιούργησε πρόβλημα στον Μπρινιόλι. Η πίεση των «πράσινων» ψηλά απέδωσε. Αντίθετα, οι Περιστεριώτες που θέλησαν να παίζουν στην κόντρα, δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Κι έτσι το ημίχρονο έληξε 0-1.

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Ουσιαστικός

Η ομάδα του Παράσχου κέρδισε μέτρα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά φάση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει. Οι «πράσινοι» είχα αλλάξει τακτική. Έδωσαν χώρο στον Ατρόμητο και επεδίωξαν να παίξουν στην κόντρα. Θα μπορούσαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ ως το 63′. Δύο στιγμές, με το σουτ του Παλάσιος (58′) και κυρίως με το τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάνη στο 63′, αλλά ο Γιαννιώτης τον σταμάτησε, ενώ στην επαναφορά έβαλε την κόντρα, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι!

Ο Γιαννιώτης στο 71′ αποσόβησε το 0-2, στην ανάποδη κεφαλιά του Σάλομον που δεν βρήκε καλά την μπάλα. Σε όλο αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έκαναν μια… υποψία με τον Παπαδόπουλο στο 61′. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να πιέσουν, ειδικά με τις αλλαγές που έκαναν, αλλά αυτές δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο 85′, δε, ο Γιαννιώτης είπε… όχι σε σουτ του Γιαννιώτη από πλάγια αριστερά στην περιοχή. Τίποτα, πάντως, δεν άλλαξε ως το φινάλε. Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Carlitos Way

ΓΚΟΛ: 37′ Καρλίτος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Κωτσόπουλος, 82′ Σάλομον / 25′ Αλεξανδρόπουλος, 34′ Κώτσιρας, 63′ Σάρλια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (60′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Μαυρομμάτης (77′ Αθανασίου), Γκαλβάο, Νάτσος (70′ Ντένιτς), Σάλομον, Καρτάλης (77′ Μπετινέλι), Κωτσόπουλος (70′ Τζαβίδας), Κουλούρης.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (80′ Σάντσεθ), Βέλεθ, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90′ Πούγγουρας), Παλάσιος (69′ Βιτάλ), Καρλίτος, Ιωαννίδης.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19