Ατρόμητος-Παναιτωλικός 1-2: «Εγκλημάτησε» και το πλήρωσε [pic&vds]

|  19.09.2021 | 20:12

Ατρόμητος και Παναιτωλικός αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League στην επιστροφή του Γιάννη Αναστασίου στο Περιστέρι. Ο αγώνας έληξε 1-2 υπέρ του Παναιτωλικού. Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός πήρε μια τεράστια νίκη. Εκείνο που αξίζει να τονιστεί, πάντως, είναι πως και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν με σκοπό τη νίκη και τη δημιουργία […]

Ατρόμητος και Παναιτωλικός αναμετρήθηκαν για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League στην επιστροφή του Γιάννη Αναστασίου στο Περιστέρι. Ο αγώνας έληξε 1-2 υπέρ του Παναιτωλικού. Κάπως έτσι, ο Παναιτωλικός πήρε μια τεράστια νίκη. Εκείνο που αξίζει να τονιστεί, πάντως, είναι πως και οι δύο αντίπαλοι μπήκαν με σκοπό τη νίκη και τη δημιουργία φάσεων, δίχως να «κλείνονται» στην άμυνά τους στο πρώτο μέρος. Όταν αυτό άλλαξε, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός δε «συγχώρησε» την ομάδα του Λόπεθ και την τιμώρησε, σκοράροντας δύο φορές.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: MVP ήταν Ζεστέντ. Ο επιθετικός από το Μπενίν μπήκε στο 60΄ως αλλαγή και όχι μόνο άλλαξε την εικόνα της ομάδας του, αλλά πέτυχε και το νικητήριο τέρμα στο τέλος, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Παναιτωλικό

.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 1-2 του Παναιτωλικού. Στο 90΄, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς και ο Ζεστέντ έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Κάπως έτσι, η ομάδα του Αγρινίου κατάφερε να «τιμωρήσει» τον Ατρόμητο, ο οποίος έκανε διαχείριση αποτελέσματος. Κρίσιμο και το χαμένο τετ α τετ του Κουλούρη λίγο μετά το 1-1.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Τόσο ο Άνχελ Λόπεθ, όσο και ο Γιάννης Αναστασίου ήθελαν να παίξουν ανοικτά, στην αρχή,σε μια προσπάθεια να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μετά το γκολ του Στρούγγη,ο Ατρόμητος έπαιξε με αντεπιθέσεις, κάνοντας διαχείριση του αποτελέσματος, με τον Γιάννη Αναστασίου να προχωρά σε αλλαγές στην εικόνα της ομάδας του και να «κερδίζει» τον Ισπανό, αφού κατάφερε να βρει τη λύση και να κάνει την ανατροπή. Ήταν λανθασμένη η προσπάθεια του Ατρομήτου να «ρίξει» το ρυθμό.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Ευαγγέλου είχε αρκετά εύκολο έργο στο πρώτο μισό. Ο αγώνας ήταν ανοικτός και η πλειονότητα των φάουλ που έγιναν ήταν «καθαρά». Ο διαιτητής του αγώνα δε σφύριζε εύκολα, επιτρέποντας το επιθετικό παιχνίδι και των δύο ομάδων. Στο 84΄ έδειξε σωστά στον Μπεντινέλι τη δεύτερη κίτρινη. Μοναδικό λάθος ότι μέτρησε,αρχικά, το 2-2 του Ατρομήτου, αλλά διορθώθηκε από το VAR.

Ατρόμητος-Παναιτωλικός 1-2: Επιθετικό ποδόσφαιρο και γκολ σε κρίσιμο σημείο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να ανεβάζει ψηλά την άμυνά του και να πιέζει για να κερδίσει τη μπάλα. Παρά την πίεση του Παναιτωλικού, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που «ακούμπησε» το 1-0. Ο Μουνίθ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κυριάκο Παπαδόπουλο που πήρε την κεφαλιά, αλλά, χάρη στις κόντρες, δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο έβδομο λεπτό, ο Καρτάλης έκανε λάθος, γυρνώντας απρόσεκτα την μπάλα προς τον τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα να την κλέψει ο Καρέλης. Για κακή του τύχη, ωστόσο, ήταν εκεί ο Χατζηισαΐας, που πρόλαβε να διορθώσει την απροσεξία του συμπαίκτη του και δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ανοικτός στα πρώτα είκοσι λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παράξουν επιθετικό ποδόσφαιρο,αλλά να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες, αφού τα «χαλούσαν» στην τελική πάσα. Το «σκηνικό» άλλαξε στο 44΄. Ο Μουνίθ εκτέλεσε το φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Στρούγγης πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την κακή αντίδραση των Ροντρίγκεζ και Κορνέλιους.

Ατρόμητος-Παναιτωλικός 1-2: Έγκλημα και τιμωρία

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος, έχοντας προηγηθεί σε ιδιαίτερα σημαντικό σημείο του παιχνιδιού, δε χρειάστηκε να πιέσει τόσο και έδωσε κάποια μέτρα στον Παναιτωλικό που προσπαθούσε να συνέλθει από την «ψυχρολουσία». Παρά τη διάθεσή τους, οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, με το σύνολο του Λόπεθ να μη βιάζεται και να διαχειρίζεται το σκορ.

Η λύση δόθηκε από τον Βέργο στο 72΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντίας, ο Έλληνας επιθετικός πήρε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-1. Υπήρξε εξέταση του VAR για το εάν ο Βέργος ήταν σε θέση οφσάιντ την ώρα που πήρε την κεφαλιά, ωστόσο δεν υπήρξε κάποια παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ατρόμητο στο 84΄, οπότε και ο Μπεντινέλι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του. Στο 90΄ ήρθε η πλήρης ανατροπή με τον Ζεστέντ να σκοράρει από κοντά. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Στρούγγη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, με τη βοήθεια του VAR.

ΓΚΟΛ: Ατρόμητος-Παναιτωλικός 1-2

44΄ Στρούγγης/ 72΄ Βέργος, 90΄ Ζεστέντ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου (ΕΠΣ Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48΄Σάλομον,79, 84΄ Μπεντινέλι /34΄Χουχούμης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 84΄ Μπεντινέλι

Ατρόμητος (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Καστεγιάνο, Βασιλαντονόπουλος, Χατζηισαΐας (17΄Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Σάλομον,Ντένιτς, Κλωναρίδης (61΄Μπεντινέλι), Καρτάλης (61΄ Πιζάνο), Μουνίθ (81΄ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Χουχούμης (45΄Αντούνες), Μαλής, Λούι, Κορνέλιους, Φλόρες, Ντίας, Μόρσεϊ (78΄ Τσιγγάρας), Βαρόνε (77΄Ντουάρτε),Μεντόσα (60΄Βέργος), Καρέλης (60΄ Ζεστέντ)

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59