Αθανασιάδης: Κλήθηκε για πρώτη φορά στην Εθνική Ελλάδας

newsroom

|  01.10.2021 | 16:15

Αθανασιάδης: Μετά τις φανταστικές του εμφανίσεις με την Σέριφ Τιρασπόλ ο Μίκαελ Σκίμπε τον συμπεριέλαβε στις επιλογές του για τα ματς με την Γεωργία και την Σουηδία.

Στην αποστολή της εθνικής μας ομάδας βρίσκεται για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Γιώργος Αθανασιάδης.

Ο Έλληνας πορτιέρο κλήθηκε από τον ομοσπονδιακό μας τεχνικό Μίκαελ Σκίμπε, παίρνοντας τη θέση του Σωκράτη Διούδη, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση. Έτσι, ο 28χρονος θα φορέσει για πρώτη φορά τη «γαλανόλευκη» φανέλα, ενισχύοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα ματς με την Γεωργία και την Σουηδία για τους αγώνες των European Qualifiers.

Σπουδαία στιγμή για τον 28χρονο πορτιέρο, ο οποίος πραγματοποιεί εξαιρετική χρονιά με την Σερίφ Τιρασπόλ. Καταφέρνοντας μάλιστα να αναδειχθεί ως ο πολυτιμότερος της αγωνιστικής στο Champions League μετά την εντυπωσιακή του εμφάνιση μέσα στο «Μπερναμποέου» στη νίκη της ομάδας του με 2-1 επί της Ρεάλ Μαδρίτης.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΕΠΟ:

«Ο Γιώργος Αθανασιάδης κλήθηκε από τον κ. Φαντ Σχιπ, για πρώτη φορά, στην αποστολή της Εθνικής Ανδρών για τους αγώνες των European Qualifiers εναντίον της Γεωργίας και της Σουηδίας. Ταυτόχρονα, ανακλήθηκε η πρόσκληση του Σωκράτη Διούδη».

Η Οσασούνα έχασε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή [vid]

Οσασούνα - Γρανάδα 1-1: Χαμένη ευκαιρία. Η ομάδα της Παμπλόνα έμεινε με δέκα παίκτες και τελικά απώλεσε τη νίκη στο 90ό λεπτό.

23.10.2021 | 00:40

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59

Συνέτριψε τη Ζενίτ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Ζενίτ από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με αποτέλεσμα την ξεκούραστη νίκη (84-58) στο Palau Blaugrana για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

22.10.2021 | 23:45