Άστον Βίλα – Γουεστ Χαμ 1-4: Τα σφυριά πάτησαν τετράδα με θρίαμβο [vds]

Η Γουεστ Χαμ έκανε ένα μεγάλο πάρτυ στην έδρα της Άστον Βίλα και την φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ μπαίνοντας την πρώτη τετράδα. Οι γηπεδούχοι είχαν και αποβολή στο 50' συνεχίζοντας την ελεύθερη πτώση.

Η Γουέστ Χαμ ήταν μία από τις κερδισμένες της 10ης αγωνιστικής στην Premier League. Η νίκη με 4-1 επί της Άστον Βίλα στο “Βίλα Παρκ” σηματοδότησε ένα ρεκόρ και την αναρρίχηση των “σφυριών” στην 3η θέση, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από την αρχή σε πολύ καλή μέρα και έδειξαν τις ορέξεις τους. Την αρχή έκανε ο Τζόνσον ο οποίος στο 7′ άνοιξε το σκορ και έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού.

Ωστόσο η Άστον Βίλα δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε στο 34′ με τον Ουότκινς ύστερα από ασίστ του Μπουέντια, ο οποίος μάλιστα θεωρείται ρέκορντμαν στις ασίστ τα τελευταία δύο χρόνια, αφού μετράει συνολικά 36.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε όμως πολύ καθώς ο Ράϊς έβαλε πάλι μπροστά τη Γουεστ Χαμ με 2-1, σκορ με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την αποβολή του Κόνσα στο 50′ που έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους και η Άστον Βίλα έχασε την αυτοπεποίθησή της.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δεχτεί άλλα δυο γκολ, ένα με τον Φορνάλς στο 80′ και τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπόουεν ο οποίος έβαλε τέλος στο παιχνίδι.

Η Γουεστ Χαμ αξίζει να σημειωθεί ότι κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα από την σεζόν 1975-76.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58