Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-2: «Καθάρισε» νωρίς

|  26.09.2021 | 17:56

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-2: «Καθάρισε» νωρίς. Με 2 γκολ ως τα μισά του α’ ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν κι ανέβηκαν στην 1η θέση.

Υπόθεση 23 λεπτών ήταν η αναμέτρηση στην Τρίπολη για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με τα γκολ των Τικίνιο (7′) και Αγκιμπού Καμαρά (23′) πέτυχαν το στόχο τους. Νίκησαν στην αρκαδική πρωτεύουσα και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-2: «Καθάρισε» νωρίς.

Στο ματς του «Θ. Κολοκοτρώνης» ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός και απόλυτα εύστοχος στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι έβαλε από την αρχή τις βάσεις για να κάνει την 3η συνεχόμενη νίκη του και να φτάσει τους 10 πόντους, οι οποίοι τον έφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Όσον αφορά στον Αστέρα Τρίπολης, αν βρει λύση στο σκοράρισμα θα αρχίσει να πετυχαίνει και τα αποτελέσματα που θέλει.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Τικίνιο. Σε δεύτερο σερί ματς ο Βραζιλιάνος βρήκε δίχτυα. Δείχνει πώς μπορεί να δώσει στον Ολυμπιακό σκοράρισμα από τη θέση του σέντερ φορ και να ανοίξει τις αντίπαλες άμυνες. Ήδη έχει αρκετά καλές συνεργασίες με τους συμπαίκτες του και οι αντίπαλες άμυνες τον καταλαβαίνουν καλά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού. Το λάθος του Παπαδόπουλο σε κομβικό σημείο για την εξέλιξη του ματς, έπαιξε το ρόλο του. Έριξε την ψυχολογία των γηπεδούχων, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερη ηρεμία και απέβαλλαν το άγχος. Διότι οι αγώνες στην Τρίπολη είναι πάντα επικίνδυνοι.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Οι δύο προπονητές επέλεξαν την ίδια διάταξη, 4-2-3-1. Το πλάνο του Μαρτίνς λειτούργησε καλύτερα σε σχέση με το αντίστοιχο του Μίλαν Ράσταβατς. Διότι οι παίκτες πίσω από τον Μπαράλες δεν έβρισκαν χώρους για να κινηθούν και να αξιοποιήσουν την ταχύτητά τους. Μετά το 60′ ο Ράσταβατς το γύρισε σε 4-4-2, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Καραντώνης είχε εύκολο έργο, καθώς δεν του προέκυψαν δύσκολες φάσεις. Ακόμα και εκείνη του 14ου λεπτού, εξετάστηκε από το VAR και διαπιστώθηκε ότι ο Σίτο ήταν εκτεθειμένος οπότε ορθά το γκολ δεν μέτρησε. Όσον αφορά σε ορισμένα μαρκαρίσματα για κάρτες, άφηνε το ματς να παιχθεί.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός: Αποτελεσματικότητα και ευστοχία

Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων, στα πρώτα 45 λεπτά, ήταν μια. Η αποτελεσματικότητα. Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο ημίχρονο 2 τελικές στο τέρμα. Και πέτυχε δύο γκολ. Σε αντίθεση με τον Αστέρα που είχε 4 στο τέρμα, αλλά σε όλες επενέβη ο Βατσλίκ. Όχι, βέβαια, πώς ο Τσέχος έκανε κανένα μεγάλο ματς! Το γρήγορο προβάδισμα (0-1) που πήραν οι «ερυθρόλευκοι» στο 7′ με το γκολ του Τικίνιο τους έδωσε… ηρεμία. Στο 14′ ο Αστέρας σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο του VAR. Το λάθος του Παπαδόπουλου στο 23′ που έφερε το 0-2 έδωσε πολύ μεγάλο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους που πήγαν στα αποδυτήρια με 2-0. Άγγιξαν και το τρίτο γκολ, αλλά ο Καρμόνα έκοψε την τελευταία στιγμή τον Τικίνιο, στο 39′.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός: Μυαλωμένα και προσεκτικά

Την Πέμπτη ο Ολυμπιακός δίνει ένα ακόμα σημαντικό ματς, όπως και την Κυριακή. Στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε και στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Παναθηναϊκό. Αυτό είχε κατά νου ο Μαρτίνς και έκανε αλλαγές με το μυαλό στις επόμενες αναμετρήσεις. Την ίδια ώρα, ο Ράσταβατς άλλαξε διάταξη, το γύρισε σε 4-4-2 και αναζήτησε τον τρόπο για να ξαναμπεί στο ματς. Το πλάνο του τεχνικού του Αστέρα ήταν να βάλει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο ματς. Όμως, στο δεύτερο μέρος έγιναν εκατέρωθεν πολλά λάθη, ενώ έπεσε και ο ρυθμός. Το ματς είχε «παγώσει» και οι δύο ομάδες έπαιξαν με το χρόνο. Φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν έγιναν κι έτσι το 0-2 παρέμεινε ως το τέλος. Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 0-2: «Καθάρισε» νωρίς.

ΓΚΟΛ: ‘ / 7′ Τικίνιο, 23’ Αγκ. Καμαρά

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Καραντώνης (ΕΠΣ Ημαθίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55′ Άλβαρες, 63′ Μπενίτο / 45′ Σισέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (71′ Σανταφέ), Κρεσπί (71′ Γκόμεζ), Σίτο (58′ Μπενίτο), Καπίγια (75′ Σόνι), Μπαράλες.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (58′ Βρουσάι), Αγκ. Καμαρά (79′ Κούντε), Ονιεκούρου (79′ Βαλμπουενά), Μασούρας (57′ Εμβιλά), Τικίνιο (69’ Ελ Αραμπί).