Άρης – Παναθηναϊκός 1-0: «Καθάρισε» ο Καμαρά [vids]

newsroom

|  22.09.2021 | 22:20

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στον σημαντικότερο αγώνα της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού. Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και επέστρεψε στις νίκες σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» ήταν αργοί και […]

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στον σημαντικότερο αγώνα της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και επέστρεψε στις νίκες σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» ήταν αργοί και φλύαροι σε αντίθεση με τον Άρη, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο σκόρερ της αναμέτρησης Καμαρά ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Με δικό του γκολ οι «κίτρινοι» πήραν την μεγάλη νίκη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Άρης ζήτησε πέναλτι στο 18′ για χέρι του Πούγγουρα. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

H ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Αναστάσιος Παπαπέτρου δεν απέφυγε τα λάθη, χωρίς ωστόσο να επηρεάσει τον αγώνα.  Α’ βοηθός: Πετρόπουλος, Β’ βοηθός: Απτόσογλου, 4ος Τσακαλίδης. VAR: Διαμαντόπουλος, AVAR: Μπούξμπαουμ

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Άκης Μάντζιος παράταξε αμυντικά τον Άρη και δικαιώθηκε. Από την άλλη πλευρά ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η ανάλυση του αγώνα

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 10′ με τον Καμαρά. Εκμεταλλεύθηκε την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς και πήρε το προβάδισμα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ιωαννίδη και στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε αρκετή πίεση στα καρέ των γηπεδούχων. Δύο οι τελικές του Άρη, τρεις για τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του. Ο Άρης γύρισε πίσω και έπαιξε με αντεπιθέσεις. Στο 76′ οι φιλοξενούμενοι έφθασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ιωαννίδη, αλλά ο Κουέστα κατάφερε να μπλοκάρει.

ΓΚΟΛ: 10′ Καμαρά

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Κίτρινες: Εντιαγέ, Φαμπιάνο, Μαντσίνι, Καμαρά, Σούντγκρεν – Ρούμπεν, Χουάνκαρ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Τζέγκο, Σάσα (90’+1’ Ματίγια), Μπερτόγλιο (46’ Εντιαγέ), Μαντσίνι (82’ Ιτούρμπε), Γκάμα (71’ Ματέο), Καμαρά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Χουάνκαρ, Κότσιρας, Βέλεθ, Πούγγουρας (87’ Λούντκβιστ), Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (61’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (72’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες (61’ Παλάσιος), Βιτάλ, Ιωαννίδης (86’ Μακέντα).