Άρης – Παναιτωλικός 5-1: Εντυπωσιακός ο Άρης, «διέλυσε» τον Παναιτωλικό

newsroom

|  24.10.2021 | 17:58

Τέσσερα πέναλτι στο ματς

Πιο εύκολα δεν γινόταν! Ο Άρης συνέτριψε τον Παναιτωλικό με 5-1 στο «Κλ. Βικελίδης» σε ένα ματς που ήταν παράσταση για έναν ρόλο και συνολικά είχε τέσσερα πέναλτι.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Φακούντο Μπερτόγλιο έκανε τα πάντα στο ματς με τον Παναιτωλικό. Ασίστ, γκολ, πολύ καλή απόδοση. Ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης, η οποία εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο για τον Άρη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: ΣΑτο 18’ έγινε το 1-0 για τον Άρη. Ο Κουτσιαύτης έδωσε πέναλτι σε μονομαχία του Λούι με τον Μπερτόγλιο κι ο Καμαρά ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε… η καταιγίδα. Ο συνδυασμός των παικτών των γηπεδούχων πριν από το πέναλτι ήταν υποδειγματικός και το γκολ «έλυσε» τα πόδια των παικτών των γηπεδούχων, οι οποίοι έφθασαν στη μεγάλη νίκη

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Άκης Μάντζιος είδε αρκετούς από τους παίκτες του να βρίσκονται σε πολύ κακή μέρα. Οι Μπερτόγλιο και Καμαρά έκαναν σχεδόν τα πάντα στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι σκόραραν τέσσερις φορές και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει. Από την άλλη πλευρά, ο Γιάννης Αναστασίου παράταξε τον Παναιτωλικό με πολλές απουσίες. Αυτό είναι και το μοναδικό ελαφρυντικό του για την συντριβή της ομάδας του.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ένα εύκολο απόγευμα στην δουλειά είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).

Στις πρώτες έξι αγωνιστικές του πρωταθλήματος και σε κάτι περισσότερο από 540 αγωνιστικά λεπτά, ο Άρης είχε πετύχει 5 γκολ, όσα σημείωσε στο ματς με τον Παναιτωλικό σε 52 λεπτά. Από αυτό το στοιχείο, ο καθένας μπορεί να καταλάβει τι συνέβη το απόγευμα στο «Κλ. Βικελίδης». Το γήπεδο είχε… κατηφόρα για τους παίκτες του Μάντζιου και μεγάλη… ανηφόρα για τους παίκτες του Αναστασίου.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν τέσσερα γκολ. Στο 18′ ο Καμαρά άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Στο 35′ ο Μπερτόγλιο ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σούντγκρεν σημείωσε το 3-0. Τα πάντα είχαν κριθεί. Οι παίκτες του Άρης, ωστόσο, σημείωσαν και τέταρτο γκολ πριν από το τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι του Γκάμα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Άρη κατέβασαν ταχύτητα, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να σκοράρουν. Στο 52′ ο Ντιαγέ έκανε το 5-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 5-1 με πέναλτι του Βέργου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, πήραν ακόμα ένα πέναλτι, το έχασε ο Ιτούρμπε.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα για τον πρόσφατα εκλιπόντα Νίκο Τσουμάνη. Μάλιστα, οι παίκτες του Άρη και του Παναιτωλικού, αλλά και τα στελέχη των δυο συλλόγων, άφησαν ένα λουλούδι στο μνημείο που υπάρχει στο γήπεδο στη μνήμη του αδικοχαμένου Τσουμάνη.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας).

Κίτρινες: Εντιαγέ, Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε – Λούι, Κορνέλιους, Χρ. Μπελεβώνης, Αντούνες.
Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (60’ Σάσα), Μπερτόγλιο (59’ Ιτούρμπε), Γκάμα (60’ Μαντσίνι), Ματέο (83’ Ματίγια), Καμαρά (83’ Μάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (46’ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Μαλής (89’ Μπακαδήμας), Αντούνες, Βαρόνε (22’ Χρ. Μπελεβώνης), Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος (71’ Καρέλης) .

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58