Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός 0-0: «Κόλλησαν» στο μηδέν! [vds]

newsroom

|  27.09.2021 | 21:21

Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός 0-0: Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα σε ένα ματς, όπου αμφότερες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, χωρίς, όμως, να το αξιοποιήσουν.

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα ήρθαν Απόλλων Σμύρνης και Ιωνικός στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο στο ματς, ο Απόλλων το 1ο, ο Ιωνικός το 2ο, ωστόσο, στα καλά τους διαστήματα δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να αρκούνται στον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έμεινε και πάλι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ούσα στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 1 βαθμό, ενώ ο Ιωνικός έφτασε τους 5 βαθμούς.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Λευτέρης Χουτεσιώτης κράτησε τον Ιωνικό όσες φορές χρειάστηκε, πραγματοποιώντας εξαιρετικές αποκρούσεις, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού νίκησε τους επιθετικούς των γηπεδούχων, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα, κάτι το οποίο έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 69’ ο Ιωνικός σκόραρε με τον Μάναλη, όμως, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία δύσκολη φάση, καθώς συμμετείχε ο Μπρούνο Άλβες, ο οποίος τελικά δεν ακούμπησε την μπάλα και έτσι δεν μέτρησε το γκολ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Τζιανλούκα Φέστα κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο πρώτο μέρος, στην πρώτη του αναμέτρηση στον πάγκο του Απόλλωνα. Ο Ιταλός τεχνικός έδωσε άλλο… αέρα στους παίκτες του, οι οποίοι δεν έμοιαζαν σε καμία περίπτωση με τις εμφανίσεις τους στα προηγούμενα ματς. Από την άλλη ο Δημήτρης Σπανός, προσπάθησε να «ανακατέψει» την… τράπουλα, κόβοντας την υπεροχή της «Ελαφρά Ταξιαρχίας», κάτι το οποίο πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Δεν χρειάστηκε να επέμβει στο ματς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Άγγελος Ευαγγέλου. Ο ρέφερι από τον σύνδεσμο των Αθηνών είχε ένα σχετικά εύκολο απόγευμα, εκτός από τη φάση του 69’ με το τέρμα που ακυρώθηκε από τον Μάναλη. Σε μία φάση, όπου εκείνος ακολούθησε την απόφαση του Παπαπέτρου που ήταν ο ρέφερι του VAR.

Η Ανάλυση του αγώνα

Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, δείχνοντας από την αρχή ότι είναι αποφασισμένος να τα δώσει όλα για να πετύχει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της «Ελαφρά Ταξιαρχίας» πήρε τον έλεγχο του ματς, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό ψηλά, ώστε να μπορέσει να φανεί απειλητική. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 12’ όταν ο Σλίβκα έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, έδιωξε σε πρώτο χρόνο ο Μύγας, με το σουτ του Φατιόν στη συνέχεια να απομακρύνεται εκ νέου. Στο 27’ έγινε η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους, όταν ο Ντάουντα δεν μπόρεσε με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Τσιλούλη να νικήσει τον Χουτεσιώτη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την επίτευξη ενός γκολ, ωστόσο, ο Χουτεσιώτης στο 40’ αποσόβησε ξανά τον κίνδυνο για την ομάδα του, αποκρούοντας το σουτ του Τουτουαρίμα. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, σε ένα πρώτο μέρος όπου ο Απόλλων είχε 11 τελικές, 4 προς την εστία, ενώ ο Ιωνικός είχε μόλις 1 τελική εκτός στόχου, κάτι το οποίο δείχνει ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα.

Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός 0-0

Στην επανάληψη, ήταν η σειρά της ομάδας της Νίκαιας να μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας τα ηνία του παιχνιδιού, έχοντας την πρώτη της καλή στιγμή στο 53’ με τον Καμπράλ. Ο μέσος των «κυανόλευκων» έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Απόλλωνα, όμως, το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια, όμως, ο Απόλλων ισορρόπησε ξανά το ματς και στο 67’ ήταν η σειρά του να γίνει ξανά απειλητικός, με τον Παμλίδη να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, όμως ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε σχετικά άνετα το σουτ που επιχείρησε. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπρούνο Άλβες με ένα απίστευτο τσαφ πήγε να βάλει το (αυτό)γκολ της αγωνιστικής, όμως ο Κότσαρης μπόρεσε να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 69’ ο Μάναλης, ο οποίος μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε το νέο τραγικό λάθος του Μπρούνο Άλβες, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Ιωνικός συνέχισε να πιέζει, με τον Κάνιας στο 79’ να βλέπει το σουτ του να περνάει λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Στο 84’ άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς, με τον Τσιλούλη να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει με 10 παίκτες την ομάδα του. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, με το 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: –

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου από τον σύνδεσμο Αθηνών

Κίτρινες: 44’, 84’Τσιλούλης, 80’ Μπαξεβανίδης, / 34’ Τουράμ, 44’ Καμπράλ

Κόκκινες: 84’ Τσιλούλης

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες, Τουτουαρίμα, Κάστρο, Φατιόν, Σλίβκα (79’ Φαν Λα Πάρα), Σαχλί (46’ Παμλίδης), Ντάουντα (70’ Ιωαννίδης), Τσιλούλης.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης,  Μύγας (61’ Κωνσταντινίδης), Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Ματσούκας (86’ Μπουένο), Άοσμαν (65’ Κάνιας), Καμπράλ (64’ Μάναλης), Τουράμ.

Επεισοδιακό φινάλε [vid]

Σεντ Ετιέν - Ανζέ 2-2: Επεισοδιακό φινάλε. Τα επεισόδια στην αρχή και το γκολ των «στεφανουά» στις καθυστερήσεις έκρινε το ματς του «Ζοφρουά Γκισάρ».

23.10.2021 | 00:59

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Μεγάλες νίκες για Τορίνο και Σαμπντόρια [vds]

Η Τορίνο πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ χωρίς να αγχωθεί στο παραμικρό και εξασφαλίζοντας το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο

23.10.2021 | 00:13

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59