Απόλλων Π. – Προμηθέας 59-71: Καλύτερος

newsroom

|  30.10.2021 | 18:57

Απόλλων Π. - Προμηθέας 59-71: Καλύτερος. Στο τοπικό ντέρμπι της αχαϊκής πρωτεύουσας οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με κομβικό τον Ρέι (18π.).

Στο ντέρμπι της Πάτρας, ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής. Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο νίκησε εκείνη του Νίκου Βετούλα. Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Όταν ο Απόλλων προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και πλησίασε στους 5 πόντου (50-55), εκεί ο Κέντρικ Ρέι έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Απόλλων Π. – Προμηθέας 59-71: Καλύτερος.

O MVP: Ο Κέντρικ Ρέι ήταν καθοριστικός για μια ακόμα φορά. Δεν ήταν μόνο το γεγονός πώς αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ. Έβαλε τα μεγάλα σουτ όταν χρειάστηκε και σε ένα τοπικό ντέρμπι, ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Ο επιθετικός πλουραλισμός του Προμηθέα. Η ομάδα του Κασιμίρο είχε τρεις διψήφιους και άλλους τρεις παίκτες με 9, 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα. Σημείο «κλειδί» για να πετύχει το στόχο της και να πάρει τη νίκη.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Νίκος Δίπλαρος. Δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Απόλλωνα. Δεν σκόραρε, έκανε και 4 λάθη και δυστυχώς για εκείνον και την ομάδα του, οι 6 ασίστ που έδωσαν δεν έκαναν τη διαφορά σε κανένα σημείο.

THE POINT: Ο Προμηθέας κέρδισε κατά κράτος τον Απόλλωνα στη «μάχη» των ριμπάουντ. Μάζεψε 49 έναντι 38 των γηπεδούχων. Η μεγάλη, επίσης, διαφορά ήταν στα επιθετικά με τα 16 που είχε έναντι 8 του Απόλλωνα.

Απόλλων Π. – Προμηθέας: Η μοναξιά του Τσαλμπούρη και η ομαδικότητα του Προμηθέα

Το τοπικό ντέρμπι της Πάτρας ήταν ματς για γερά νεύρα. Στο πρώτο ημίχρονο ο φιλοξενούμενος Προμηθέας ήταν εκείνος που επέβαλε το ρυθμό του. Η ομάδα του Κασιμίρο υπερίσχυσε στα πρώτα 20 λεπτά, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Παίζοντας περισσότερο ομαδικά. Έχοντας καλύτερα ποσοστά ευστοχίας. Και αξιοποιώντας το μεγάλο του «όπλο» που δεν είναι άλλο από τους fast break πόντους (13-2). Από την ισοπαλία 10-10 στο 4′, ο Προμηθέας ξέφυγε 18-12 με Ρέι και Γκάντι. Έφτασε και στο +9 (23-14) στο 9′. Ο Τσαλμπούρης (13π.) πάλευε μόνος του ως εκείνο το σημείο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Αγραβάνη και του Γκραντ έχτισαν διψήφιο προβάδισμα (34-23) στο 18′, για να κλείσουν το ημίχρονο στο +13 (40-27) με το απίστευτο, μακρινό τρίποντο του Σβαρτς σε «νεκρό» χρόνο.

Απόλλων Π. – Προμηθέας: Η αντίδραση του Απόλλωνα και ο «killer» Ρέι

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ένταση. Το ματς πήγε στη δύναμη και εκεί ο Απόλλων έδειξε πώς δεν το παρατούσε το ματς. Ο Τζεράι Γκραντ έδωσε λύσεις, ο Κόουλμαν έμοιαζε να μην έχει βοήθειες, ενώ στο 27′ ο Ρογκαβόπουλος έφερε τη διαφορά στο +15 για τον Προμηθέα (52-37). Εκεί, κάπου, οι φιλοξενούμενοι ίσως και να έχασαν για λίγο τη συγκέντρωσή της. Με τον Διαμαντάκο να προσφέρει επιθετικές λύσεις και τον Τσαλμπούρη να συνδράμει, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 (50-55) με το καλάθι του Κόουλμαν (32′). Σε εκείνο το σημείο ο Κέντρικ Ρέι με δύο μεγάλα τρίποντο (σ.σ.: το 58-50 και το 61-52) κράτησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Και στη συνέχεια, με τη συνδρομή όλων, η διαφορά έγινε εκ νέου διψήφια. Με τον Τζεράι Γκραντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με γκολ-φάουλ, 36” πριν το φινάλε. Απόλλων Π. – Προμηθέας 59-71: Καλύτερος.

Δεκάλεπτα: 16-23, 27-40, 43-52, 58-71.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58