Αμαζόνες – Πορφύρας 3-0: Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

Δημήτρης Κρούσκος

|  16.10.2021 | 22:45

Αμαζόνες – Πορφύρας 3-0: Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Αμαζόνες, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ του Πορφύρα.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ των Αμαζόνων.

Η ομάδα του Κώστα Γκούντα παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο βόλεϊ επικράτησε με 3-0 σετ του Πορφύρα, κάνοντας «σεφτέ» την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Παρά το τελικό 3-0 στα σετ, οι Αμαζόνες δυσκολεύτηκαν αρκετά, κυρίως στα πρώτα δύο, τα οποία και κατέκτησαν στις λεπτομέρειες. Στο 3ο και τελευταίο σετ η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ήταν φανερά πεσμένη, με τις Αμαζόνες να το εκμεταλλεύονται και να κλείνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ματς.

Πρώτη σκόρερ με 17 πόντους της αναμέτρησης η Κουβανή διαγώνια, Γιανέλι, η οποία πραγματοποίησε το ντεμπούτο της στ Volley League.

Από την πλευρά του Πορφύρα, η Βραζιλιάνα Ταϊάνα Ροντρίγκεζ είχε και αυτή 17 πόντους.