Άλμπα Βερολίνου – Μπάγερν Μονάχου 69-82: Στους Βαυαρούς ο εμφύλιος [vds]

Η Μπάγερν Μονάχου έχει κάνει συνήθεια τις νίκες στο Βερολίνο σε ευρωπαϊκό επίπεδο και πήρε το τρίτο διπλό σε ισάριθμα ματς κόντρα στην Άλμπα την τελευταία τριετία (82-69).

Σε ένα κλειστό και σκληρό παιχνίδι για κάτι παραπάνω από 34 λεπτά, η Μπάγερν Μονάχου πάτησε «γκάζι» στο τέλος, έδειξε «μέταλλο» και χαρακτήρα φεύγοντας με τεράστιο διπλό από το Βερολίνο και την έδρα της Άλμπα με 82-69.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, πανηγυρίζοντας το τρίτο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα, και ανέβηκε στην 11η θέση με 3-4. Από την άλλη, οι πρωτευουσιάνοι παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-5, γνωρίζοντας μάλιστα την τρίτη εντός έδρας ήττα της σεζόν.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο καθώς η Μπάγερν Μονάχου δεν κατάφερε να επενδύσει πάνω σε διαφορές πέντε πόντων που απέκτησε στη διάρκειά του και η δε Άλμπα είχε αντίδραση από μακρινή απόσταση.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με 9-14 (6’) χάρη στη δράση των ψηλών και στην πραγματικότητα πάνω σ’ αυτή βασίστηκε γιατί οι δημιουργοί της ήταν… καταστροφικοί.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, δηλαδή σε χαμηλό τέμπο και έβαζαν… χαλινάρι στην Άλμπα (26-28 στο 15′), σε ένα οριακό ματς (36-37 ημίχρονο). Στο 20′ οι πρωταγωνιστές των δύο ομάδων ήταν ο Μαοντό Λο (10π.) και ο Οθέλο Χάντερ (11π., 6ρ.).

Στην επανάληψη ο «μπόμπερ» Χίλιαρντ πήρε… μπρος και με 11π. σε 5′ έστειλε την ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι στο +7 (46-53). Όμως, οι μαχητικοί γηπεδούχοι αντέδρασαν και μάζεψαν γρήγορα την απόσταση με το δίδυμο Λουκ Σίκμα – Λουίς Ολίντε.

Το 55-57 του 30′ διαμορφώθηκε από 2/2 βολές του Χίλιαρντ, που σε εκείνο το σημείο μετρούσε 21 πόντους.

Η αυξημένη πίεση που ένιωθαν οι δύο ομάδες αποτυπώθηκε μέσα από τα άγονα πρώτα 2:30 αγωνιστικά λεπτά στην τελευταία περίοδο (55-57).

Ο Μαοντό Λο έδειχνε απελπιστικά μόνος στο σκοράρισμα για την Άλμπα, ο Κόρεϊ Ουόλτον σημείωσε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα μετά από 33:30 αγωνιστικά λεπτά και παρότι η Μπάγερν δεν είχε συνέπεια στην επίθεση μπήκε στα τελευταία 3:30 λεπτά με +6 (62-68).

Το δεύτερο τρίποντο του Ουόλντεν (64-71) αλλά κι αυτό του Ουάιλερ Μπάμπ (64-74, 39′) ήταν και το πλέον καθοριστικά στην εξέλιξη του αγώνα από τη στιγμή που η Άλμπα δεν είχε απάντηση στην επίθεση

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82

Άλμπα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου: 69-82 Άλμπα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου: 69-82

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58