Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1: Παραδόθηκε

|  22.10.2021 | 00:03

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ολυμπιακός 3-1: Παραδόθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά λάθη και οι Γερμανοί τα αξιοποίησαν στο μέγιστο βαθμό.

Η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, αλλά και συνολικά στη σεζόν, ήταν ένα καλό μάθημα. Σίγουρα είχε απέναντί του την καλύτερη φετινή Άιντραχτ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετές στιγμές αδράνειας τις οποίες πλήρωσαν ακριβά. Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1: Παραδόθηκε.

Το δεύτερο γκολ των Γερμανών στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν κάτι περισσότερο από κομβικό για την εξέλιξη του ματς. Διότι «σκότωσε» τον Ολυμπιακό που δεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσει. Όταν δέχθηκε το τρίτο γκολ, όλα τελείωσαν. Πλέον η Άιντραχτ είναι πρώτη στον όμιλο, ο Ολυμπιακός δεύτερος και η «μάχη» για την πρόκριση συνεχίζεται.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Φίλιπ Κόστιτς. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός ήταν ο καλύτερος παίκτης για την Άιντραχτ. Μέσα σε όλες τις φάσεις, ειδικά με τις σέντρες και τα στημένα του, δημιουργώντας πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το δεύτερο γκολ της γερμανικής ομάδας, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά δοκάρι με τον Χίντερεγκερ και στη συνέχεια ο Τουρέ σκόραρε από κοντά. Ήταν το 45’+3 και το γκολ αυτό έκρινε, εν πολλοίς, το ματς.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Η διάταξη 4-2-3-1 του Μαρτίνς συνήθως λειτουργεί. Στο πρώτο ημίχρονο δούλεψε, αλλά εκείνη των Γερμανών δούλεψε καλύτερα. Οι αλλαγές του Μαρτίνς από τον πάγκο, δεν έδωσαν κάτι και δεν βοήθησαν για να αλλάξει η εικόνα του ματς

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Τιάγκο Μαρτίνς άφησε το σκληρό παιχνίδι των Γερμανών σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Αποκορύφωμα η φάση του 56′ με τον Γιάκιτς να σηκώνει ψηλά το πόδι μέσα στην περιοχή, στον Ρέαμπτσιουκ, αλλά ο Πορτογάλος δεν έδωσε ούτε έμμεσο!

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός: «Πλήρωσε» την αδράνειά του

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό, είχε φάσεις, είχε και τρία γκολ. Με τον Ολυμπιακό να δείχνει πώς είχε θέματα στην άμυνα. Σε αρκετές περιπτώσεις υπήρξαν στιγμές αδράνειας. Κι αυτές τις «πλήρωσαν» στο μέγιστο βαθμό οι παίκτες του Μαρτίνς. Όχι όλες, αλλά δύο εξ αυτών στοίχισαν, καθώς απέφεραν τα δύο γκολ της Άιντραχτ. Ο Καμάντα (13′), ο Μπορέ (20′) και ο ίδιος στο 23′ απείλησαν, αλλά είτε ήταν άστοχοι, είτε επενέβη ο Βάτσλικ. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, είχε τη φάση του Ελ Αραμπί (12′) και του Παπασταθόπουλου (40′), αλλά η καλύτερη του στιγμή ήταν στο 39′ όταν ο Ελ Αραμπί στην κόντρα επίθεση άργησε να γυρίσει για τον Μασούρα. Σε ό,τι αφορά τις φάσεις των γκολ. Τα δύο πρώτα ήταν πέναλτι, σε ανατροπή του Μπορέ από τον Σισέ και σε χέρι του Γιάκιτς. Το τρίτο, το 2-1 για την Άιντραχτ, ήταν δείγμα αδράνειας. Στην αρχή της φάση η κεφαλιά του Χίντερεγκερ πήγε στο δοκάρι, στην εξέλιξη οι «ερυθρόλευκοι» πιάστηκαν στον… ύπνο και ο Τουρέ από κοντά πλάσαρε σε κενή εστία.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός: Δεν βρήκε τρόπο αντίδρασης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν καλύτερο ρυθμό. Η Άιντραχτ συνέχισε να πηγαίνει το ματς στη δύναμη. Θα μπορούσε να είχε αλλάξει κάτι στο 56′, στη φάση με τον Γιάκιτς που σήκωσε ψηλά το πόδι, παρεμποδίζοντας τον Ρέαμπτσιουκ μέσα στην περιοχή. Λίγο πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα (59′), ο Πασιένσια σούταρε έξω από την περιοχή, ο Βατσλίκ έδιωξε ασταθώς και ο Κάμαντα που κινήθηκε γρήγορα, πέτυχε το 3-1. Ο Πέδρο Μαρτίνς μετά το γκολ έκανε διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο με τους Ονιεκούρου, Τικίνιο και Κούντε να μπαίνουν στο ματς. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει μια φάση και να απειλήσει την εστία του Τραπ. Μια ατομική ενέργεια του Λόπες και γύρισμα με τον Τραπ να προλαβαίνει τον Κούντε. Ως το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι. Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε φάση και δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς. Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1: Παραδόθηκε.

ΓΚΟΛ: 26′ πέν. Μπορέ, 45’+3 Τουρέ, 59′ Κάμαντα / 30′ πέν. Ελ Αραμπί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τιάγκο Μαρτίνς (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Πασιένσια, 50′ Τούτα / 25′ Σισέ, 38′ Παπασταθόπουλος, 48′ Μ. Καμαρά, 84′ Κούντε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ‘ / ‘

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα (60′ Εντινγκά), Τουρέ (83′ Ντουρμ), Χίντερεγκερ, Μπορέ, Χασέμπε, Σο (89′ Χάουγκε), Κόστιτς, Καμάντα, Γιάκιτς, Πασιένσια (83′ Ρόντε).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (60′ Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (66′ Κούντε), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (77′ Λόπες), Ελ Αραμπί (65′ Τικίνιο).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37