Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Λειψία 1-1: «Έσωσε» το βαθμό στις καθυστερήσεις

Ένα γκολ του Τούτα... γλίτωσε την Άιντραχτ από την ήττα ενάντια στη Λειψία και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στις καθυστερήσεις.

Η Άιντραχτ απέσπασε ένα βαθμό από το 1-1 με αντίπαλο τη Λειψία, χάρη σε γκολ του Τούτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για τη 10η αγωνιστική της Bundesliga, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να καταλήξει υπέρ και των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα μακριά από τη “Ρεντ Μπουλ Αρένα”, όμως προηγήθηκαν στο 35′ με τον Γιουσούφ Πόουλσεν, σε μία φάση που προήλθε από κόρνερ που δόθηκε λανθασμένα.

Στη συνέχεια, όμως, Ο Κέβιν Τραπ χρειάστηκε να κάνει επεμβάσεις για να αποσοβήσει το 2-0, με τον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ να είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης.

Οι «αετοί» αδυνατούσαν να βγάλουν αντίδραση και είχαν… αγκαλιάσει την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους στην Bundesliga, ωστόσο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η λύτρωση.

Ο Τούτα έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκουλάτσι σώζοντας την ομάδα του, η οποία πάντως παραμένει σε δεινή θέση και μόλις στο +3 από την τελευταία τριάδα.

ΑΙΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Χιντερέγκερ, Εντικά, Τουρέ (59′ Χάουγκε), Σο, Χρούστιτς (59′ Μπαρκόκ), Ντουρμ (71′ Λάμερς), Κάμαντα, Μπορέ (82′ Άχε), Κόστιτς

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Σιμακάν, Όρμπαν, Γκβάρντιολ, Μουκιέλ, Αϊνταρά, Καμπλ (65′ Λάιμερ), Ανχελίνιο, Ενκουνκού (89′ Όλμο), Πόουλσεν (65′ Σίλβα), Σόμποσλαϊ (83′ Φόρσμπεργκ)

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58