ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα: «Σούζα» το αλογάκι [vds]
Ετικέτες: ,

|  26.10.2021 | 20:06

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννενα: «Σούζα» το αλογάκι

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα: «Σούζα» το αλογάκι. Η ομάδα της Λάρισας έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον ΠΑΣ.

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα: «Σούζα» το αλογάκι. Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν 1-1, με την ΑΕΛ να προκρίνεται στην επόμενη φάση, νικώντας με 3-1 στα πέναλτι.

Ο αγώνας ξεκίνησε  με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές και τον ΠΑΣ Γιάννινα να προσπαθεί να κρατήσει τον έλεγχο της μπάλας. Υπενθυμίζεται πως τα ματς αυτής της φάσης είναι νοκ-άουτ. Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε γίνει κάποια σημαντική φάση στις εστίες των δύο ομάδων. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 12ο λεπτό, με την κεφαλιά του Νικολιά να μην ανησυχεί τον Λοντίγκιν, που μπλόκαρε τη μπάλα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στη δημιουργία. Η πρώτη τελική για τον ΠΑΣ έγινε στο 25΄με σουτ του Σάλιακα.

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα: Δύο πέναλτι, μια αποβολή

Οι δύο αντίπαλοι έκαναν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου και δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις στο πρώτο μισάωρο. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και το ημίχρονο στη Λάρισα ολοκληρώθηκε δίχως σκορ και μεγάλες φάσεις. Στο 47ο λεπτό του παιχνιδιού, η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Γκαρντάφσκι, αλλά ο διαιτητής του αγώνα καταλόγισε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, δείχνοντας την κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ. Ο Μαυριάς εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ στο 52΄.

Στο 60ο λεπτό, ο Περέα έκανε όμορφη προσπάθεια από τα αριστερά. Ο Ηλιάδης τον σταμάτησε αντικανονικά και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κάργας ήταν εύστοχος και έκανε το 1-1 για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα: «Σούζα» το αλογάκι

Η ΑΕΛ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό προβάδισμα και τα κενά που, αναγκαστικά, άφηνε ο ΠΑΣ. Τίποτα δεν άλλαξε στα 90 λεπτά και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν για να βάλουν «γερές βάσεις» για πρόκριση, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν, με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν απογοητευτικοί, με την ΑΕΛ να είναι ψύχραιμη και να παίρνει τη νίκη με 3-1.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεωδορόπουλος, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά (105′ Σιμελίδης), Νικολιάς (67′ Γιάκος), Κολομπίνο, Μαυρίας, Ογκμπόε (67′ Ακούνια).
ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Καραχάλιος, Σιόντης (83′ Μέντες), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46′ Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιτνερ).

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58