ΑΕΚ-Λαμία 1-0: Την «ξεκλείδωσε» ο Αραούχο [vds]

Αγγελική Βύζικα

|  22.09.2021 | 22:27

Υπό το βλέμμα του  Στέλιου Σεραφείδη, ο οποίος πήρε σήμερα εξιτήριο από το νοσοκομείο «Υγεία», η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ. Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ κάθισε δίπλα στον πάγκο της «Ένωσης» για να δει την αγαπημένη του ομάδα να μην μπορεί να πετύχει γκολ. Χρειάστηκε να περιμένει έως το 67′  για να μπορέσει […]

Υπό το βλέμμα του  Στέλιου Σεραφείδη, ο οποίος πήρε σήμερα εξιτήριο από το νοσοκομείο «Υγεία», η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ. Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ κάθισε δίπλα στον πάγκο της «Ένωσης» για να δει την αγαπημένη του ομάδα να μην μπορεί να πετύχει γκολ. Χρειάστηκε να περιμένει έως το 67′  για να μπορέσει να πάρει βαθιά ανάσα, με τον Αραούχο να χαρίζει τελικά τους 3 βαθμούς.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Σέρχιο Αραούχο, οποίος ήταν αυτός που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε, ο Αμραμπάτ έφυγε νωρίς και ο Αργεντινός ήταν τελικά αυτός που «καθάρισε» το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 83΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Καραμάνου από τον Σάκχοφ. Ακόμη φωνάζουν οι άνθρωποι της Λαμίας κυρίως για τον Τάσο Σιδηρόπουλο, που ήταν στο VAR και δεν ζήτησε από τον διαιτητή να ξαναδεί μια φάση, πραγματικά δύσκολη.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:H Λαμία «κλείδωσε» την ΑΕΚ, η οποία, εν αντιθέσει με τα προηγούμενα δύο παιχνίδια, δεν ήταν το ίδιο απειλητική. Η ομάδα του Γρηγορίου, όπως και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, παρουσίασε καλή εικόνα, με συνοχή, έκλεινε τους χώρους και δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να δημιουργεί αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Γκαραβέλη εκτός από δύο φορές, στο Α’ ημίχρονο. Τελικά η ΑΕΚ βρήκε  το γκολ σε ένα σημείο που ο Μιλόγεβιτς έριξε και δεύτερο φορ στο γήπεδο, αλλάζοντας τη διάταξη σε 4-4-2.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ντεμπούτο για τον Σπύρο Ζαμπαλά. Ο Ηπειρώτης ρέφερι εξετέθη από τον VARιστα Τάσο Σιδηρόπουλο, στη φάση του 83′ που ζήτησαν πέναλτι από τον πάγκο της Λαμίας.

Η ανάλυση του αγώνα

Η AEK επιτίθετο κυρίως από τα δεξιά στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, με τον Άμραμπατ να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, αλλά ο ρυθμός ήταν αργός, με του ς παίκτες της ΑΕΚ να φαίνεται να έχουν μείνει στο Ηράκλειο. Της έλειψε η “σπιρτάδα” που θα ήθελε ο προπονητής της, για να έρθει  το γρήγορο γκολ που θα ξεκλείδωνε την άμυνα της  Λαμίας. Η ομάδα του Γρηγορίου,  όπως και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, παρουσίασε καλή εικόνα, με συνοχή, έκλεινε τους χώρους και δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να δημιουργεί αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Γκαραβέλη εκτός από δύο φορές.

Στο 6΄την πρώτη τελική στο παιχνίδι είχε η Λαμία με τον Ρόμανιτς, που εξαπέλυσε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 8′ σε εκτέλεση κόρνερ του Γέφτιτς από τα αριστερά, ο Τζαβέλλας έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, ωστόσο ο Σαράνοφ απέκρουσε εύκολα.  Στο 11′ και πάλι ο Ντάρκο Γέφτιτς επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο Σαράνοφ, μπλόκαρε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

Στο 22΄ο Αραούχο τροφοδότησε με ωραία κάθετη μπαλιά τον Τσούμπερ στην περιοχή από τα αριστερά, ωστόσο ο Ελβετός άνοιξε το κοντρόλ με τον Σαράνοφ να βγαίνει έγκαιρα και να “καθαρίζει” τη φάση.

Στο 25′ ο Νούνιες δέχθηκε ένα χτύπημα και μάτωσε στο κάτω χείλος, ωστόσο συνέχισε κανονικά στον αγώνα. Στο 31′ ο Σιμάνσκι είδε την μπάλα να του στρώνεται εντός περιοχής, δοκίμασε το σουτ με το πλασέ, αλλά  η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 34′ η ΑΕΚ έφθασε στο γκολ, με τον Σιμάνκσι που έκανε την κάθετη μπαλιά στην περιοχή βλέποντας την κίνηση του Αραούχο, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Σαράνοφ, ωστόσο από δύσκολη γωνία το σουτ που εξαπέλυσε με “ραμπόνα” πέρασε άουτ.

Στο 38′ ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά ο Σαράνοφ έπιασε την μπάλα χωρίς να δυσκολευτεί.

Στα τελευταία λεπτά, του Α’ ημιχρόνου οι παίκτες των δύο ομάδων έκαναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα το παιχνίδι παιζόταν αρκετά στο χώρο του κέντρου. Η ΑΕΚ είχε  15 ενέργειες, στην αντίπαλη περιοχή. η Λαμία μόλις μια, καθώς η ωραία ανάπτυξή της στο 39′  κόπηκε ως οφσάιντ και μη γενόμενη. Οι έξι ενέργειες της ΑΕΚ ήταν από πλευράς Τσούμπερ, ο οποίος πάτησε αρκετά στην περιοχή του Σαράνοφ.

Στο Β΄ημίχρονο  ο Άμραμπατ δεν μπόρεσε να συνεχίσει, στο παιχνίδι (αισθάνθηκε ένα σφίξιμο) και τη θέση του πήρε ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς. Στο 50′ ο Μισλέν έδωσε στον Αραούχο στην περιοχή από τα δεξιά, αυτός εξαπέλυσε το γυριστό σουτ με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ.

Η πρώτη “κλασική” ευκαιρία όμως στις αρχές του δεύτερου μέρους (51′ ) ήταν για τη Λαμία σε εκτέλεση κόρνερ του Ελευθεριάδη, κεφαλιά του Μανουσάκη από πολύ κοντά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 52′ έπεσε ο Τάνκοβιτς μέσα στην περιοχή από ένα τζατζάρισμα του Σαραμαντά, ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ, αλλά συνεχίστηκε το παιχνίδι. Στο 57′ απείλησε και πάλι  η Λαμία, με τον  Ελευθεριάδη, που μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, κλείστηκε, βγήκε ο Στάνκοβιτς με τον Χατζησαφί να προλαβαίνει και με ωραίο τάκλιν να αποτρέπει τα χειρότερα.

Στο 59′ και πάλι ο Τσούμπερ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γέφτιτς από τα αριστερά, ο Μαζουλουξής απομάκρυνε προς τα πίσω την μπάλα και αυτή στρώθηκε στον  Ελβετό μέσο, ο οποίος αστόχησε από καλή θέση. Στο 63′ ακόμη μια καλή φάση για τη Λαμία με τον Ελευθεριάδη, που  εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα της ΑΕΚ απομάκρυνε την μπάλα, ωστόσο αυτή έφθασε στον Τζανδάρη. Ο Έλληνας μέσος έπιασε ωραίο σουτ, αναγκάζοντας τον Στάνκοβιτς να δείξει τα αντανακλαστικά του και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ τελικά βρήκε το γκολ με τον Αραούχο στο 67′. Ο Χατζισαφί έπαιξε κάθετα στον Τάνκοβιτς, αυτός κέρδισε την κόντρα με τον Βύντρα και την έστρωσε στον Αραούχο, όπου με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Στο 77′ ο Ανσαριφάρντ έστρωσε στον Μάνταλο στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ με το εξωτερικό, ωστόσο ο Γκαραβέλης έπεσε στη γωνιά του και απέκρουσε.
Στο 82′ η Λαμία δημιούργησε ευκαιρία με τον Ρόμανιτς να φεύγει στον κενό χώρο, πιάνοντας στον ύπνο της άμυνα της ΑΕΚ, βγήκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός υποδέχθηκε οφσάιντ, επομένως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη.
Στο 87′ ο Μάνταλος βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής, ωστόσο ο Γκαραβέλης απέκρουσε και τις δύο προσπάθειες. Παράλληλα οι παίκτες της Λαμίας ζήτησαν χέρι για μαρκάρισμα του Σάκχοφ στην περιοχή.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή να πετύχει γκολ, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Λε Ταλέκ με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη.

ΓΚΟΛ: 67′ Αραούχο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ένωσης Ηπείρου). Στο VAR ο Τάσος Σιδηρόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69΄Σάκχοφ /30′ Τζανδάρης, 36′ Ρόμανιτς, 56′ Σαραμαντάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:-

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισλέν (90’+1’Σβάρνας), Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (64΄ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ, Αμραμπάτ (46’Τάνκοβιτς) , Γέφτιτς (64’Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ, Αραούχο (73′ Μάνταλος).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής (66′ Τιρόνε), Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (66’Προβυδάκης) , Νούνιες (87′ Μαρτίνεθ), Ελευθεριάδης (72′ Βλαχομήτρος), Μανούσος, Μανουσάκης (66′ Καραμάνος), Ρόμανιτς.

«Ανέπνευσε βαθμολογικά» με τριάρα η Άρσεναλ [vds]

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 της Άστον Βίλα στην 9η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

23.10.2021 | 00:23

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής

Euroleague: Η ανασκόπηση της 5ης αγωνιστικής. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 5/5 και παραμένει πρώτη. Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

22.10.2021 | 23:59

Συνέτριψε τη Ζενίτ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Ζενίτ από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, με αποτέλεσμα την ξεκούραστη νίκη (84-58) στο Palau Blaugrana για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

22.10.2021 | 23:45

«Πάτησε εξάδα» σε ένα ημίχρονο η Μάιντς

Η Μάιντς διέλυσε 4-1 εντός έδρας την αδύναμη Άουγκσμπουργκ για την 9η αγωνιστική της Bundesliga και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρώτη εξάδα

22.10.2021 | 23:33