ΑΕΚ-Άρης 64-63: Θρίαμβος με ηρωικό Πετρόπουλο [vds]
Ετικέτες: ,

|  23.10.2021 | 21:53

ΑΕΚ-Άρης 64-63: Θρίαμβος με ηρωικό Πετρόπουλο. Σε ένα ματς ακατάλληλο για...καρδιακούς, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με ήρωα τον Πετρόπουλο.

ΑΕΚ και Άρης αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Ο Άρης ήταν αξιόμαχος και θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη με τον Χάνλαν στο τέλος, αλλά η Ένωση ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη με 64-63, χάρη στον Πετρόπουλο.

O MVP: Ο Ανδρέας Πετρόπουλος με λέι απ στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και, κάπως έτσι, ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης, έχοντας 13 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 1 «στοπ».

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ψυχραιμία που έδειξε στο τέλος η Ένωση, έχοντας «καθαρό» μυαλό και εκτελώντας σωστά την επίθεση που σχεδίασε ο κόουτς Δέδας.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Χάνλαν αν και είχε 12 πόντους, δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά για την ομάδα του, καθώς έκανε πολλές λανθασμένες αποφάσεις και αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

THE POINT: Το στατιστικό που «ξεχώρισε» ήταν οι πέντε «τάπες» της ΑΕΚ, δείχνοντας τον τρόπο με τον οποίο θέλησε να αμυνθεί η Ένωση.

ΑΕΚ-Άρης 64-63: Ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο

Ο Άρης άρχισε παίζοντας άμυνα ζώνης, με την ΑΕΚ να προηγείται με 5-3 στο δίλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή, με την ΑΕΚ , ωστόσο, να παίζει καλύτερα, με πρωταγωνιστή τον Ίαν Χάμερ που έκανε το 9-5. Η γηπεδούχος ομάδα είχε 0 στα 7 τρίποντα, γεγονός που επέτρεψε στον Άρη να ισοφαρίσει σε 13-13 με τον Γουίλιαμς να έχει 5 πόντους σε εκείνο το σημείο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε σε απόλυτη ισορροπία, με το σκορ στο 15-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Άρη να κάνει σερί 5-0 και να φτάνει στο 15-20, για να μειώσει ο Χάμερ. Η ΑΕΚ ξαναπήρε το προβάδισμα στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά είχε σοβαρά αμυντικά προβλήματα. Για τους γηπεδούχους, πάντως, δημιουργούσε όλο και περισσότερα προβλήματα ο Γκρίφιν. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τις δυνατές μονομαχίες και τη μαχητικότητα να αποδεικνύουν πως το ματς ήταν ντέρμπι. Παρά τα προβλήματά του, ο Άρης ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, με την ΑΕΚ να χάνει πέντε βολές στο ημίχρονο.

ΑΕΚ-Άρης 64-63: Θρίαμβος με ηρωικό Πετρόπουλο

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης άρχισε με πέντε ξένους στην πεντάδα, ψάχνοντας ακόμα περισσότερες επιθετικές λύσεις, κάτι που κατάφερε με τον Κάουαν. Παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ, η Ένωση δεν μπορούσε να «ξεφύγει» στο σκορ. Η ΑΕΚ είχε μόλις 3/16 τρίποντα σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, η ΑΕΚ ήταν στο +3, χάρη σε λέι απ του Κολόμ. Η διαφορά παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Ανγκόλα να ευστοχεί σε buzzer beater.

Ο Άρης είχε αρκετά προβλήματα, αλλά προσπαθούσε μέχρι το τέλος, βγάζοντας ενέργεια και «μετρώντας» 31 ριμπάουντ. Η αναποτελεσματικότητά του, ωστόσο, έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να ελέγξει περισσότερο το ρυθμό του παιχνιδιού και να φτάσει στο 59-51. Ο Πετρόπουλος με τρίποντο πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, έδειχνε να δίνει «μαχαιριά στην καρδιά» του Άρη, στέλνοντας την ομάδα του στο +10, αλλά η ομάδα του Καστρίτη μείωσε στους πέντε. Ο Τζούστον έφτασε στο νταμπλ νταμπλ δύο λεπτά πριν το τέλος με 10 πόντους και 15 ριμπαόυντ.

Το τέλος ήταν εντυπωσιακό, με τον Άρη να περνάει μπροστά με 63-62, δίνοντας το προβάδισμα στον Άρη. Κάπου εκεί, ο Πετρόπουλος πήρε το όπλο του και έβαλε μπροστά την ομάδα του με καλάθι και φάουλ. Ο Χάνλαν δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία φάση και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-33, 54-51 , 64-63

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37

01.11.2021 | 00:19

31.10.2021 | 23:58