ΑΕΚ-Άρης 2-1: Άντεξε με 10 και πήρε τη νίκη [vds]

Αγγελική Βύζικα

|  31.10.2021 | 22:35

ΑΕΚ-Άρης 2-1:Οι Θεσσαλονικείς φωνάζουν ακόμη για τη διαιτησία

Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, στο ΟΑΚΑ  η ΑΕΚ έχοντας συμπαραστάτες περίπου 25000 οπαδούς της, επικράτησε του Άρη με 2-1, με τον Αργύρη Γιαννίκη να παραμένει αήττητος. Η ΑΕΚ με τη νίκη αυτή πλησίασε τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό σε απόσταση ενός βαθμού.

Η Ένωση διεύρυνε το σερί των νικών της σε τέσσερεις, με τον Γιαννίκη να είναι αήττητος και τον Άρη να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του, καθώς είχε να χάσει από τις 17 Σεπτεμβρίου, όταν ηττήθηκε από τον Ιωνικό.

Η άφιξη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Η άφιξη του Άρη στο Ολυμπιακό Στάδιο

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Αναμφισβήτητα ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδειξε γιατί έκανε το παν η «Ένωση» για να τον αποκτήσει και να τον εντάξει στην ομάδα. Η διπλή απόκρουση στο 7’ λεπτό κράτησε «όρθια» την ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η κόκκινη κάρτα του Μήτογλου στο 70΄άφησε την ΑΕΚ με 10 παίκτες με τον Άρη να φθάνει γρήγορα στη μείωση, ενώ μπορούσε στη συνέχεια να φθάσει και στην ισοφάριση, αν ήταν λίγο πιο τυχερός.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Στο Α΄ημίχρονο, το παιχνίδι πήγε ακριβώς στο σενάριο Γιαννίκη. Η ΑΕΚ περίμενε τον Άρη αμυνόταν πίσω από την μπάλα και έβγαινε στην κόντρα και χτυπούσε και στα στημένα. Στο Β’ ημίχρονο η αποβολή του Μήτογλου, του άλλαξε τα σχέδια καθυστέρησε λίγο να βάλει τον Τζαβέλα στο παιχνίδι και ίσως να του στοίχιζε.

Ο Μάντζιος μπήκε με την ίδια ομάδα όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι, έπαιξε από τα άκρα, ο Άρης δημιουργούσε ενέργειες στην περιοχή, της ΑΕΚ, αλλά δεν μπορούσε να βρει φάση με τον Καμαρά, εκτός αγώνα. Μετά την αποβολή ενίσχυσε την επίθεσή του πίεσε την ΑΕΚ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Τρικυμία εν κρανίω στο μυαλό του Διαμαντόπουλου, που έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι, υπέρ της ΑΕΚ, καθώς είδε ανατροπή του Μάνταλου, από τον Μπράμπετς. Στη συγκεκριμένη φάση  δεν βοηθήθηκε και από τον Ολλανδό Ρούπερτι, που ήταν στο VAR. Με φοβερά λάθη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στη διαχείριση των καρτών, έδειχνε κίτρινες, αντί για κόκκινες με τον αγώνα να του ξεφεύγει από κάποιο σημείο και μετά. Ο Άρης διαμαρτύρεται για το πέναλτι που έδωσε και έκανε το 2-0 η ΑΕΚ, αλλά και για την κίτρινη κάρτα του Ρότα, στο 7’, ότι έπρεπε να ήταν κόκκινη καθώς «κράτησε» τον Εντιαγιέ όταν έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ.

Η ανάλυση του αγώνα

Πριν αρχίσει το παιχνίδι οι Αραούχο, Βράνιες και Σιμόες πήγαν στο πέταλο που βρίσκονταν οι οργανωμένοι φίλοι της ΑΕΚ και άφησαν λουλούδια σε ένα πανό, που είχε μία φωτογραφία ενός οπαδού της «Ένωσης», που έφυγε από τη ζωή.

Με τον Λιβάι Γκαρσία να μένει τελικά στον πάγκο, λόγω ενοχλήσεων στον αυχένα, η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης και τον Μουάμερ Τάνκοβιτς στο δεξί άκρο της επίθεσης. Αλλά και οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς εκπλήξεις, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό. Με 4-2-3-1  με τον Καμαρά στην κορυφή, τον Μπερτόγλιο από πίσω του και τους Γκαρσία και Γκάμα στα εξτρέμ, ήταν το σύστημα του Μάντζιου.

Μόλις στο 1′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Από τα αριστερά βγήκε η σέντρα του Ρότα, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, απέκρουσε ο Κούεστα. Στη συνέχεια δημιουργήθηκε ένα αλαλούμ στην περιοχή, με την Ένωση να διαμαρτύρεται για χέρι. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, αλλά συνεχίστηκε το παιχνίδι, χωρίς να υπάρχει παράβαση.

Στο 6′ ακόμη μια καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ, με διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ, μετά από πάσα του Τσούμπερ, ο Ιρανός επιθετικός γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 7′ ήρθε και η απάντηση του Άρη, όταν  μετά το μαρκάρισμα του Ρότα στον Εντιαγέ, η μπάλα πήγε στον Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος είδε τον Μπερτόγλιο. Ο Αργεντίνος έξω από την περιοχή πλάσαρε, με τον Στάνκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 11′ ο Μπράμπετς έκοψε στον Καμαρά, που έφυγε γρήγορα στην κόντρα, πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα με το εξωτερικό, η  μπάλα έφτασε στον Ματέο Γκαρσία, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να μην ανησυχεί. Δύο λεπτά αργότερα, στο 13′ ακόμη μια καλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα μέσα από την περιοχή έκανε ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό πλασέ, ο  Στάνκοβιτς απέκρουσε, ο Ματέο Γκαρσία προσπάθησε να πλασάρει έχοντας πάρει το ριμπάουντ, όμως ο Μήτογλου έπεσε και έκοψε σωτήρια.

Στο 16′ ήρθε το γκολ για την ΑΕΚ, από τον Γεράσιμο Μήτογλου, ο οποίος είχε σώσει την ΑΕΚ στο σουτ του Γκάμα, στην προηγούμενη φάση. Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μήτογλου μέσα από την περιοχή έβαλε το πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κουέστα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 23′ και με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό, ο Άρης είχε δοκάρι. Ο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο βοηθός έδειξε κόρνερ νομίζοντας πως έκοψε ο Μάνταλος πάνω στη γραμμή. Στο 26′ έγινε και η πρώτη αλλαγή, τακτικής όπως αποδείχθηκε, για την ΑΕΚ με τον Μισλέν να παίρνει τη θέση του Ρότα, καθώς είχε δεχθεί ήδη κίτρινη κάρτα και φοβήθηκαν μην πιεστεί και πάρει και 2η.

Στα μισά του Α’ ημιχρόνου, ο Άρης πρέσαρε την ΑΕΚ, πατούσε περιοχή περισσότερο από την Ένωση, αλλά δεν έχει βρει τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Σε κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 37′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάνταλου από τον Μπράμπετς, μετά από εκπληκτική πάσα του Τσούμπερ. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έστειλε την μπάλα χαμηλά στα δεξιά της εστίας του Κουέστα, με τον τερματοφύλακα του Άρη να πέφτει από την αντίθετη πλευρά. Και η ΑΕΚ διπλασίασε τα γκολ της. Στο ριπλέι δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση, αλλά ο Ολλανδός Ρούμπερτι στο VAR δεν είχε αντίθετη άποψη. Στο 41′ ο Τζέγκο είδε την κίτρινη κάρτα, για ένα δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έτρεχε για να βγάλει την ΑΕΚ στην αντεπίθεση.
Στο 42′ ο Γκάνεα θέλησε να αιφνιδιάσει τον Στάνκοβιτς, σούταρε από μακριά, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να διώχνει με γροθιές. Ο χρόνος καθυστερήσεων του Α’ μέρους ήταν 2′, χωρίς να γίνει κάτι αξιοσημείωτο.

Το Β’ ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση καθώς οι παίκτες του Άρη παρέμεναν στα αποδυτήρια, αλλά έκαναν την εμφάνισή τους έστω και με μικρή καθυστέρηση. Η ΠΑΕ Άρης για πρώτη φορά έκανε “σκληρή” ανάρτηση στα social media, για το πέναλτι που δόθηκε.

Στο 54′ ο Μάνταλος σταμάτησε αντεπίθεση του Ματέο Γκαρσία και είδε την κίτρινη κάρτα. Είχε προηγηθεί ωραία προσπάθεια του Μοχαμάντι από τα αριστερά, με το γύρισμά του να μην βρίσκει ωστόσο αποδέκτη. Στα πρώτα λεπτά, του Β’ ημιχρόνου ο Άρης έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ. Ο Καμαρά δεν έχει μπει στο παιχνίδι, σε κανένα σημείο του. Στο 60′ ο Γιαννίκης, στη θέση του Μάνταλου πέρασε τον Λε Ταλέκ και την ίδια στιγμή και ο Λιβάι Γκαρσία πήρε τη θέση  Τάνκοβιτς. Ο Μάντζιος…απάντησε και αυτός με δύο αλλαγές στο 61′ ο Μαντσίνι πήρε τη  θέση του Γκάμα και ο Σάσα τη θέση του Τζένγκο, με τον Μάντζιο να αναζητά περισσότερο την επίθεση. Στο 65′ ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, δεν ήταν εύκολο να δώσει δύναμη στην μπάλα και την έστειλε αρκετά μέτρα άουτ. Στο 71′ ακόμη μια αμφισβητούμενη φάση, που δεν είδε ο Διαμαντόπουλος. Ο Καμαρά έφευγε στην κόντρα και πριν να μπει στη μεγάλη περιοχή, ο Μήτογλου τον έριξε με το χέρι του, με τον Διαμαντόπουλο να του δείχνει την κίτρινη κάρτα. Ο διαιτητής, αφού κλήθηκε από το VAR, είδε τη φάση στο μόνιτορ και άλλαξε την αρχική του απόφασή δείχνοντας κόκκινη και η ΑΕΚ μένει με 10 παίκτες, για τα υπόλοιπα λεπτά. Στο 69′ είδε κάρτα είδε ο Σιμόες, καθώς δεν άφησε τον Άρη να εκτελέσει ένα γρήγορο φάουλ στη μεσαία γραμμή.

Στο 74′ ο Άρης ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Ο Σούντγκρεν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, σηκώθηκε, πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 2-1. Στο 76′ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από  σέντρα του Μαντσίνι, Σάκιτς και Καμαρά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την έξοδο του Στάνκοβιτς και έδιωξε ο Μισλέν.

Η ΑΕΚ προχώρησε σε δύο αλλαγές με Αραούχο και Τζαβέλλα, στη θέση των Ανσαριφάρντ και Σιμάνσκι, αντίστοιχα και άργησε ο Γιαννίκης, που μπορούσε να του στοιχίσει την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά ο  Άρης είχε την μπάλα και πίεζε την ΑΕΚ, ώστε να φτάσει στην ισοφάριση. Όταν οι παίκτες της Ένωσης είχαν την κατοχή, πίεζαν ψηλά, ώστε να πάρουν και πάλι την μπάλα.

Στο 89′ ακόμη μια ευκαιρία του Άρη σε σουτ του Μαντσίνι από μακριά, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς, με τον Άρη να προσπαθεί να απειλήσει και από μακριά. Στα 5′ λεπτά των καθυστερήσεων το παιχνίδι έγινε ροντέο. Με τον Άρη να πιέζει και την ΑΕΚ να προσπαθεί να αντέξει. Στο 90’+3′ ο Άρης έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, ο Ιτούρμπε έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από τη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. Στο 6′ λεπτό των καθυστερήσεων ο υπήρξε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με σπρωξίματα, που οδήγησε σε 4 κάρτες, στον Τζαβέλλα και  Βράνιες από την ΑΕΚ και στους Καμαρά και Ιτούρμπε από τον Άρη.

Στο 90’+8′ ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αφύλαχτο Σάσα στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το σουτ που κατέληξε άουτ. Το σφύριγμα που ακολούθησε βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ.

ΓΚΟΛ: 16’ Μήτογλου, 37’ Μάνταλος (πεν.)/ 74’ Ματέο Γκαρσία

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)- VAR Ρούπερτι (Ολλανδός)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7’ Λάζαρος Ρότα, 54’ Μάνταλος, 69’ Σιμόες, 90’ +6’ Βράνιες, 90’ +6’ Τζαβέλας / 21’ Φαμπιάνο, 41’ Τζέιμς Τζένγκο, 90’ +6’ Καμαρά, 90’ +6’ Ιτούρμπε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 70’ Μήτογλου

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα (26’ Μισλέν), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (77′ Τζαβέλλας), Τάνκοβιτς (60’ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος (60’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (77’ Αραούχο)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκανέα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο (61’ Σάσα), Εντιαγέ (78’ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Μπρούνο Γκάμα (61’Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (88’Χαΐροβιτς), Καμαρά.

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37