Α1 Ανδρών Πόλο: Η ΑΕΚ «πέταξε» με τη νίκη 15-10 από το Ποσειδώνιο

Αγγελική Βύζικα

|  16.10.2021 | 16:30

Α1 Ανδρών Πόλο: Στο ντέρμπι των «δικεφάλων» η «Ένωση» ήταν αυτή που χάρηκε

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι, της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών ήταν το ντέρμπι «Δικεφάλων», για τον Α΄ Όμιλο στη Θεσσαλονίκη. Δύο ομάδες με ίδιους στόχους, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με την «Ένωση» όμως να είναι πιο αποφασισμένη να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας, που τη διατήρησε έως το τέλος και πέτυχε το «3 στα 3», παίρνοντας τη νίκη στο Ποσειδώνιο με 15-10.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ προηγήθηκε 1-0, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1. Τα λάθη στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα όμως στην «Ένωση» να ισοφαρίσει και να διαμορφώσει το 3-2. Στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (3-3).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε και πάλι «κεφάλι» με 4-3 και ένα «άσφαιρο» διάστημα των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας τριών γκολ (8-5, 9-6) που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 10-8, αλλά η συνέχεια ανήκει οοκληρωτικά στην ΑΕΚ που δημιούργησε και τη διαφορά των 5 γκολ (13-8). Από τον ΠΑΟΚ αποβλήθηκαν με αντικατάσταση οι Νίκος και Πολυμέρης Προσινικλής και ο Team Manager της ομάδος, Τάσος Πετρίδης. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε και διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τη διαφορά για να φθάσει στη νίκη με 15-10.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 10-15

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-6, 2-4, 2-2.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης 1, Κεχαλάρης 2, Μικάρποβιτς 1, Σγουρίδης 1, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 4, Κουγιούνης, Αληφτείρας, Ιωσήφ, Τόττης.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 3, Παπούκας, Κριγιέστορακ 6, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος 1, Τσιστράκης, Τσαταλιός 4, Παπάκος, Μαυρωτάς Αρ., Ηλιόπουλος, Ζώρζος, Κατσινούλας.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κ. Κυράνης

Φωτο: Από την ιστοσελίδα της ΚΟΕ και την επίσημη ιστοσελίδα της ΑΕΚ

05.11.2021 | 14:07

01.11.2021 | 00:37